Türk Telekom’dan 450 TL zam

2005 yılında Türkiye’de yönetimi ve sahipliği değişen Türk Telekom, sendikalı işçileriyle 12. dönem Toplu İş Sözleşmesini imzaladı.

Anlaşma 12 bin çalışanı kapsıyor. Yani neredeyse mobil rakiplerinin toplam çalışanları kadar bir kitle. Daha önce bu toplu sözleşmeler için grevler yapıldığını da görmüştük. Ama bu sefer olay hızlı ve tatlı bir biçimde halledildi.

Toplu iş sözleşmesi,  T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, Türk Telekom İnsan Kaynakları, Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu, Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak ile diğer sendika ve kurum temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen törende imzalandı.

Verilen zam oranları sendikayı mutlu etmişe benziyor. Nedir bu oranlar diye soracak olunursa:

  • İlk altı aylık dönem için seyyanen 325 TL,
  • İkinci altı aylık dönem için seyyanen 125 TL,
  • Üçüncü ve dördüncü altı aylık dönemler için ise yüzde 4 oranında zam yapılmasına,
  • Yine üçüncü ve dördüncü altı aylık dönemdeki TÜFE enflasyon oranının yüzde 4’ü aşması halinde, aşan kısmın ücretlere ilave edilmesine karar verildi.
Şirketin şu anda 34 bine yakın çalışanı var. Özelleştirmeden önce hantal diye adlandırılan yapısıyla 50 bini aşkın çalışana sahip olduğu dönemlere oldu. Özelleşmeden sonra istihdam yaratacağı söyleniyordu. Şu anda ilk yıl 450 TL zam almayı onaylamış 12 bini aşkın sendikalı ve 21 bini aşkın sendikasız çalışanı olan bir şirket…