Halk herkesi gözetleyip polise şikayet edecek. Bittik biz…

Amerika’nın yeni eğlencesi. Orada suçluları takip etmek için uygulamalar çıkarılıyor. Birisinin bir olaya karıştığı rapor ediliyor. Ardından o kişinin görüldüğü yerler ve yaptıkları halk tarafından uygulama içine yazılıyor. Halk da bu alanı elinden geldiğince görebildiğince besliyor.

Aslında buna bir güvenlik uygulaması demek doğru mu bilmiyorum. Zira o ülkenin şartlarına bakalım: Ülkenin milli sporu araba takip sahnelerini canlı yayından izlemek. Mesela bir araba polisten kaçıyor ve tüm ülke televizyonlarının .aşına geçerek saatlerce otoyollarda adamın nasıl kaçtığını, polisin nasıl yakaladığını seyrediyorlar.

Bu bahsettiğimiz uygulama da aşağı yukarı b.u tadı veriyor aslında Amerikan halkına. Hatta bir adım ötesine gidiyor ve sizi de oyunun içine çekiyor. Siz olayı daha etkileşimli hale getirerek sizin oradan geçtiğini filan söylüyor, hem seyrediyor hem de etrafınızı kolluyorsunuz.

Olayın ulvi yanlarını bulmaya çalışsak başarılı olabilir miyiz bilmiyorum. Yani gerçekten ABD polisi kendine gelecek bu tip ihbarlarla halkı daha güvende tutar mı? Yakalayamadığı, eldeki kamera ve benzeri gelişmiş sistemlerle bulamadığı teröristleri halk sayesinde yakalar mı?

Bunun doğru olduğunu varsayalım. Peki halkın olur olmaz bir sürü adamı çocuk tecavüzcüsü, terörist veya kaçak ilan etmeyeceğini bilebilir miyiz? Bunun kesinlikle olmayacağına emin miyiz?

Cep telefonundaki bu tip uygulamalar gerçekten çok kötü bir yere doğru götürür bizi. Bunları hayata geçirirken ya da pazarlarda satışını onaylarken birkaç kez düşünmek durumunda insanoğlu. Şu anda eğlencesine onaylıyoruz ve kullanıyoruz ama sonrasında başımıza çok bela açacak…