Apple’ın yeni işletim sistemini ilk kuranlaran biri olarak orasını burasını kurcalarken bir anda enteresan bir özellik gözüme çarptı: Ekranda operatör isminin, Turkcell yazan yerin yanında LTE değil WiFi yazıyordu.

İlk baktığımda bunu kozmetik bir değişiklik olarak algıladım. Öyle ya eskiden WiFi logosu vardı, sonrasında WiFi yazısı da çıkmıştır diye düşündüm. Ancak biraz kurcalayıp interneti karıştırıp birkaç kişiyle konuşunca konunun o kadar basit olmadığı ortaya çıktı. Ben evde Turkcell Superonline kullanıyorum. Turkcell evdeki hattım üstünden konuşturuyordu beni, baz istasyonunu kullanarak değil… Zaten konuşma kalitesi, karşıdakine bağlanma hızı gibi şeyler de aslında pozitif bir değişiklik olduğunu çok net bir biçimde gösterdi bana.

Turkcell bun 2017 yılının Ocak ayında duyurdu.Ama nedenini anlamadığım biçimde çok fazla üstüne gitmiş gözükmüyor sonradan yazacağım getirilerini göz önünde bulundurunca. Vodafone da çok bağırmadan iletişimini yapmış bunun.

Turkcell, sonradan araştırınca bulduğum tanıtımlarında bunların Phone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, SE ile; Samsung S6, S6 Edge, S7, S7 Edge, S8, S8 Plus, Note 5 ile; LG K10 (2017 model), G4, G5, G6, V20 ile; General Mobile 5 Plus ve Turkcell T80 ile uyumlu çalışabildiğini söylüyor. Buna geçmek tamamen ücretsizmiş.

Yine minik bir araştırmayla bulduğum üzere bu özellik iOS 10’dan beri destekleniyormuş ama buna geçmek için bazı ayarlar yapmak şartmış. Yeni işletim sistemi bunu ekstra ayar yapmadan kullanabilmemizi sağlamış. İsterseniz kapatabiliyorsunuz. İyi de niye kapatasınız ki?

Şimdi bunun aslında ne kadar önemli bir gelişme olduğunu, nelere gebe olduğunu TKNLJ formatında sizlerle paylaşmak istiyorum:

  • Bu sistem sayesinde evinizin çekmeyen alanı kalmayacak. Benim ev yüksek bir apartman dairesi olduğu için çok baz istasyonunu aynı anda görüyor ve bazen evin bazı bölümlerinde ciddi bağlantı problemleri yaşıyorum. Bu sayede, evin her tarafında ciddi WiFi olduğu için hiçbir çekme problemim kalmadı. Artık kesilmiyor.
  • Özellikle iş yeri ve otellerde bazı yerlerde telefonun çekmesinin sağlanması için ciddi cihaz yatırımı yapılıyor. Bu cihazlar küçük baz istasyonları gibi çalışıyor. Ama bunları kurmak ciddi maliyet yaratıyor. Düşünün bunu WiFi ve modemlerle çokladığınızı. Maliyette ciddi bir azalma ve ses kalitesinde artış olacaktır. İnsanlara her yerde internet verebilmeniz de cabası…
  • Ben operatörlerin bunu neden bağırmadığını çok merak ediyorum. Çünkü günümüzde cep telefonu kullanıcı sayısı arttığı için baz istasyonlarının sayısı ve kalitesinin artması gerekiyor. Oysa insanlar evinde kendi internet bağlantılarından kullansalar baz istasyonlarının yükü ciddi bir biçimde azalır ve operatörlerin maliyetleri azalırken kalitesinde artış olur. Kesinlikle olur.
  • Ben operatörlerin bunu zaten şu anda bağırdıkları dörtlü oyun kapsamında neden bir araç olarak kullanmadıklarını merak ediyorum. İnsanlara telefon hattı mı satıyorsunuz? Evlerine bağlantı satmaya da çalışın. Hatta ciddi indirimler verin. Çünkü onlar sizin her sene deli gibi para döktüğünüz baz istasyonlarını rahatlatacaklar. Yani adama TV+ satmaya çalışmak yerine internet satın. İnternet satabildiyseniz TV+’ı bedavaya verin. Kazanç o kadar net ki…
  • Ben yine operatörlerin yerinde olsam yemeyi içmeyi bırakır bunu otellere pazarlamaya çalışırdım. Çünkü oteller, yapılarının her yerinde telefonların çekmesi için bu kadar çok para vermeye razıyken, otellerin birçoğu baz istasyonlarının az olduğu turistik bölgelere konumlanmışken… Otellere saldırmamak, bunun iletişimini yapmamak bana çok acayip geliyor.
  • Şimdi konuştuğum, Türkiye’nin en büyük otellerinde üst düzel yöneticilik yapmış ve yapan bir arkadaşım, bina içi baz istasyonları için operatörlerin otellere para verdiğini anlattı bana daha iyi çekmek adına. Bu ücretler de senelik binlerce doları buluyormuş. Peki bu yeni sistem yaygınlaştığında ücretsiz internet vermezler mi acaba? Bunu da düşünmek lazım.
  • Statlarda mutlaka görmüşsünüzdür üstünde baz istasyonu olan minibüsler getirilir. Acaba bunun yine etkin olarak verilecek WiFi ile sağlanması mümkün olamaz mı? Farklı sebeplerle Vodafone Park’a da Türk Telekom Arena’ya da gitmedim. Acaba orada telefonlarını deneyen arkadaşlar bizi bilgilendirebilir mi ekranlarında çıkan yazılar için?
  • Bu arada Apple bunu kendiliğinden çalışan bir hizmet olarak sunmasa, 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi bunu telefonuma kurmak. Sanırım operatörler Apple’a borçlular bunun için.

Farklı bir dünya bizi bekliyor. Son kullanıcı olarak bizim hayatımıza sadece kalite mi katılacak yoksa bunları kullanmamız için operatörler farklı havuçlar deneyecek mi göreceğiz yakın zamanda…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.