FB_BJK_fotoTürk Telekom güzel bir şey yapıyor ve Fenerbahçe Stadı’nı internetlendiriyor. Oraya gidenler bilir Kadıköy’ün Bağdat Caddesi’nden Çarşı’ya kadar mutad aralıklarla bu internet bağlantısının reklamı, Fenerbahçe’nin futbol yaklaşımı reklamlarıyla tanıtılıyor.

Fenerbahçe Beşiktaş maçında bir rekor kırıldı bülteni geldi. Bültende yazılanları küçük notlar halinde size sunuyorum:

  • Bültende adı geçen rekorun 543 bin megabayt internet kullanımı olduğu dile getiriliyor. Niye böyle söylemişler? Muhtemelen çok görülsün diye… Sonuçta 543 gigabaytlık bir data. Herkes gigabayt konusunda fikir sahibidir sanırım. Hani hexabayt olsa millet bilmesinden neden bahsettiğini ve 1 milyon gigabayt de. Ama gigabaytı bilmeyen kalmış mıdır acaba?
  • Karşılaşmada 646 bin dakika internet kullanılmış. Maçı 43 bin kişinin izlediği dile getirilmişti. Yani adam başı ortalama 15 dakikalık internet kullanımı söz konusu. O maça giden herkesin bir akıllı telefonu var mıdır? Kesinlikle. Yarısı kullanmamış olsa (ki maça gidenlerin ne kadar kullandığını herkes kendinden bilir) adam başı 30 dakika eder. Devre arası zaten 15 dakika. Maç başlamadan gelmiş olsalar… Bir de bunlar akıllı telefon bir kez bağlanınca sürekli olarak veri alışverişi yapıyorsunuz zaten. Bu dakika konusu bana biraz tuhaf geldi.
  • Şimdi gelelim işin en acayip yönüne. Dakika ve veri kullanımı hesabından gidecek olursak… 543 gigabaytı 643 bin dakikada indirince ortalama hızı bulabiliyorsunuz ki o da 6,75 megabit/saniye yapıyor. Ben Türk Telekom’un yerinde olsam 40 binin üstündeki kullanıcıya ortalama 7 megabit hız vermenin bültenini çıkrdım. Bence müthiş bir şey. Zira Kadıköy’de “aptu 8 megabit” ADSL bağlantısıyla bu hıza ulaşamıyorsunuz ama stadyumda cep telefonlarıyla o kadar kalabalıkta bu hıza cevap verebiliyorsunuz…

Anladığım kadarıyla Vodafone’un Beşiktaş için hazırladığı Arena’ya altlık bu haberler. Hayırlısı olsun. Hep beraber bu yarışın varacağı yeri izleyeceğiz..

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.