Türk Telekom’un fiberlemesini neden kestiler?

[wpdevart_youtube]-_VAAN35n-8[/wpdevart_youtube]

Türk Telekom’un varlıklarının kağıt üstünde değil sözde birleşmesini Turabi ve Hadise’den öğrendikten sonra televizyonlara estetik olarak oldukça itici olduğunu düşündüğüm (ve benim gibi düşünen binlerce insan olduğunu gördüğüm) bir reklam yansıdı. Türk Telekom Türkiye’nin tek telekomu ilan etti kendini. Cep telefonuna fiber taktı, Rıdvan’ın bilmediğimiz yönlerini görmemizi sağladı.

Biz bu reklamdan şikayetçiyken bir anda Reklam Özdenetim Kurulu devreye girerek reklamın yasaklandığını dile getirdi. Peki neden yasakladı? Rıdvan’ın korkunç oyunculuk yeteneği ve Sneijder’in dansı yüzünden mi? Sizler için farklı kaynaklardan sebepleri bulup derledim. İşte sebeplerin tam listesi:

Birinci sebep olarak reklamda cep telefonlarıyla ilgili yapılan konuşmalarda “benim cep telefonumda neden olmuyor” sorusuna verilen “Türk Telekom olmadığı için” minvalinde verilen cevap gösteriliyor. Yani rakiplerden iyi olduğunuzda bunu anlatmak en büyük hakkınız. Ama RÖK diyor ki abi o telefonda olup da başkalarında olmayan ne var söylememişsin. Gerçekten düşününce reklamda dile getirilsin ya da getirilmesin Avea’nın diye dokunur bir üstünlüğünü hatırlamıyorum. O yüzden de bunu özdenetim esaslarına aykırı bulmuş kurum.

Reklamda TTnet, Avea ve Türk Telekom markaları birleşince acayip güzel şeyler olacağı, Türkiye’ye daha iyi hizmet götürüleceği konusunda ibareler var. Türk Telekom’un birleşme toplantısına katılan gazetecilerin hiçbirinin sormadığı soruyu Reklam Özdenetim Kurulu sormuş: “Güzel söylüyorsunuz da birleşince millete nasıl daha iyi hizmet vereceksiniz…” Türk Telekom anladığım kadarıyla buna cevap vermiş ama RÖK bu cevabı yetersiz bulduğu için böyle olmaz demiş. Bu bakış açısıyla reklamda aynı bölümde alttan jet gibi geçen yazılarda hizmetlerin yine bu kurumlar tarafından ayrı ayrı verilmesini “bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” yaklaşımıyla değerlendirmiş RÖK…

Bence kararların içinde en enteresan olanı “Tek Telekom Türk Telekom” cümlesinin değerlendirilmesi… RÖK Türk Telekom’a ülkedeki tek telekom siz misiniz öteki şirketlere ne oldu diye sormuş. Türk Telekom kıvrak bir şekilde cevap vermiş “yok biz bütün markaları birleştirdiğimiz için tek telekom oluyoruz” diye. Ama RÖK yememiş. Böyle olmaz, senin bunu neden söylediğin belli demiş.

RÖK bu kararları verdi de ne oldu? Reklamın 9 Şubat itibarıyla değiştirilmiş halinin yayımlanması gerekiyordu. Düzeltilmiş halini ben görmedim. Belki ceza yeme pahasına bu reklamı göstermeye devam edecektir Türk Telekom. Bu arada baktığınızda içinde RÖK’ün dile getirdiği birkaç yanıltıcı unsur olsa bile bu reklamı verebileceği kadar verip insanların kafasına kazıdı zaten. Bu saatten sonra durdursa ne durdurmasa ne…

Ben reklamın durdurulma sebeplerini TKNLJ farkıyla okuyun öğrenin istedim.