Turkcell acil durumda konum veriyor AMA…

Turkcell, Van depreminin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen 81 ilde 112 Komuta Kontrol Merkezi konum bilgisi entegrasyonu projesi için gerekli altyapıyı tamamladı. Turkcell, BTK’nın konuyla ilgili düzenlemesinin ardından acil çağrılarda kişilerin konum verilerinin erişilir hale getirilmesi kapsamında 81 ilde entegrasyon sistemini tasarladı ve kısa sürede devreye soktu.

Turkcell’in kurduğu sistemin 81 ilde kullanılabilir olması sayesinde 112 Acil sağlık hizmetlerinde hayatî önem taşıyan bir adım atılmış oldu. Cep telefonundan 112 Acil’i arayan kişinin koordinatları bir veri tabanına kaydedilecek ve ilgili birimler tarafından konum tespiti yapılarak en yakındaki ambulans o noktaya yönlendirilecek.

Tüm 112 Acil aramalarında kullanıcı ayrımı yapılmadan konum belirleme hizmeti veriliyor. Kaybolan ve lokasyonunu bilmeyen vatandaşa da bu sistem üzerinden  doğrudan ulaşılabilecek. Turkcell, 81 ilde 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi projesi için bugüne dek 1.8 milyon TL harcadı. 7/24 çalışan Turkcell operasyonel ekipleri sisteme destek vermeye devam edecek.

AMA…

Yazının yazılma sebebi olan bir “ama”mız var. Bilindiği gibi geçtiğimiz haftalarda Yargıtay, kendi karar verme yetisini ve uzmanlık alanını aşan bir karar vererek bir bölgede baz istasyonlarının kaldırılmasını ve şehir dışına çıkarılmasını istedi. Bilindiği gibi konum temelli bu tarz hizmetlerde baz istasyonları kullanılarak yer belirleniyor. Yer belirlenirken üç baz istasyonu temel alınarak ortalama değerler çıkarılıyor.
Baz istasyonları ne kadar sık ve birbirine yakın olursa matematiksel olarak yerin doğru bilinme ihtimali artıyor. Bu anlamda şehir içinde hemen hemen hiç sorun yok denebilir. Şehir dışında, özellikle otoyollar gibi düz ve geniş alanlarda doğal olarak baz istasyonlarının arası açılıyor ve daha az baz istasyonu yer belirleme için yeterli oluyor.
“AMA” kısmına gelecek olursak, eğer baz istasyonları şehir dışına çıkarılırsa zaten cep telefonu iletişimi imkansıza yakın hale geliyor. Diyelim ki bir şekilde iletişim sağlandı… Depremlerin sıkça yaşandığı ve acil durumla yer belirlemeyi hedeflediğimiz ülkemizde etkin bir konum belirleme aktivitesi şehrin dışındaki baz istasyonlarıyla neredeyse imkansız hale gelecek. Metreler bazında konum belirleme duyarlılığı şöyle dursun yanılma payını kilometrelere çıkarmak dahi söz konusu olabilir.
Yargıtay, tedirgin olan insanlar için aldığı kararında elbette bunu düşünmemiştir. Siz düşünün, onlara da düşündürtün.