Turkcell için herkes konuştu

Turkcell‘de 21 Nisan’da genel kurul yapılacak. Bu genel kuruldaki beklentilere yönelik şirketlere ilgili tüm partiler seslerini duyurmaya başladı. Önce Telia Sonera bağımsız bir ortaktan bahsetti, ardından Süreyya Ciliv şirketin üstünde yapılan konuşmaların şirketin iç işleyişine ve morallere zarar verdiğini söyledi. Önceki gün de gazetecileri Moskova’da ağırlayan Turkcell ortaklarından Rus Altimo’nun CEO’su Alexey Reznikovich “amaç şirket kontrolü değil bağımsız yönetim” dedi.

Milliyet Gazetesi’nden Kadife Şahin’in haberine göre Alexey Reznikovich, Moskova’da Türk gazetecilerle yaptığı basın toplantısında şirketin ekim ayında yapılamayan genel kurulununun bu kez 21 Nisan’da “hükümetin güvencesi” altında yapılabileceğini söyledi. 2004 yılından beri Turkcell‘de Çukurova Grubu ile ortak olan Altimo, 3.3 milyar dolar’ile Türkiye’de en büyük yatırımı yapmış yabancı gruplardan biri. Telia Sonera ve Çukurova Grubu ile birlikte Turkcell’in en büyük üç ortağından biri olan Altimo’nun Çukurova Grubu ile mahkemelik durumda. Yönetim kurulunda bağımsız üye sayısının az olmasının ortaklar arasındaki sorunların çözülememesinin temel nedeni olduğunu söyleyen Altimo’nun CEO’su Alexey Reznikovich, genel kurulun bu kez hükümet güvencesinde yapılmasını talep etti.

Turkcell Genel Kunılu’nun 21 Nisan’da gerçekleşmesi için ilgili bakanlık ve kamu yetkilüerini görev almak için bilgilendireceklerini söyleyen Reznikovich, buna karşınÇukurova Grubu’nun bir takım engeller çıkarmasını beklediklerini de söyledi. Çukurova Grubu’nun Turkcell‘de kontrolü kaybetmemek istediğini söyleyen Reznikovich, “Biz girdiğimiz hiç bir şirkette kontrolü ele geçirmek istemiyoruz. Turkcell için böyle bir planımız yok. Turkcell‘de tek istediğimiz bağımsız ve bütün büyük ortaklann etkin olduğu bir yönetimdir. Turkcell uluslararası alanda gelmesi gereken yerde değil” dedi.

Turkcell‘in yüzde 35’nin halka açık olduğunu, ancak küçük ortakların yönetimde temsil edilmediğini kaydeden Alexey Reznikovich, “Turkcell’in yönetim kurulunun ne biz ne de diğer iki ortağın, Çukurova Grubu ve Telia Sonera’nın kontrolünde olmaması için yönetim kurulundaki bağımsız üye sayısının artırılmasını istiyoruz. Çukurova Grubu ve Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Collin Williams bu tavsiyeleri bugüne kadar hep reddettiler yönetim kurulunda aksi yönde oy kullandılar. Son altı ayda bu sorun iki üç kez yaşandı.”

Altimo’nun CEO’su Alexey Reznikovich,Çukurova Grubu’nun bu öneriyi Turkcell‘deki etkinliğini kaybetmemek için istemediğini ancak Colin Williams’ın şirketin yönetim kurulu başkam olarak neden Çukurova üe birlikte hareket ettiğini anlamadıklarını belirterek bu konuda spekülasyon yapmak istemediğini söyledi. Altimo’nun yaşadığı sorunları Başbakan Tayyip Erdoğan’a iletmediğini, ancak ilgili bütün bakanlık ve kurumlarla problemlerle ilgili konuştuklarım söyleyen Alexey Reznikovich, genel kurulun bu kez de yapılmaması halinde tüm ortakların ve şirketin büyük zarar göreceğim iddia etti.

Reznikovich, sorunun iki ülkenin siyasetçilerinin önünde olup olmadığına ilişkin şöyle konuştu: “Bu konuda Başbakan Erdoğan ile görüşmedik. Çünkü bu bir şirket sorunu, bu konuda rahatsız etmek istemedik. Bizim amacımız bu konuda Türk yetkililerine gidip şikayet etmek değil. Kendi sorunumuzu kendimiz çözmeye çalışıyoruz. 21 Nisan’da yapılacak genel kurulda yetkili kişilerle kesinlikle kontak halinde olup kendilerine Turkcell‘deki durumu anlatacağız. Turkcell hakkındaki görüşlerimizi ileteceğiz.”