Turkcell kredi kartı, mağazacılık ve ötesinin sorularını cevapladı

Hulusi AcarTurkcell’in Antalya’da gerçekleştirdiği teknoloji fuarına gittim. Orada cidden yararlı görüşlere ulaşma fırsatı buldum, ilginç bir çalışma ve zihniyet değişimi gördüm Bunları sizlere gördüğüm sırayla paylaşmak istiyorum…

Kredi kartında herkes aynı riski alırsa adil olur

kısa bir süreliğine de olsa Turkcell satıştan sorumlu genel müdür yardımcısı Hulusi Acar ile sohbet imkanı buldum. kafamda çok ciddi birkaç soru vardı, bunları kendisine hiç ıvırıp kıvırmadan, TKNLJ stilinde sordum, o da aynı netlikte cevap verdi.

İlk sorum geçtiğimiz hafta yapılan Teknosa yıllık değerlendime toplantısında  Teknosa genel müdürüne yönelttiğim sorunun cevap hakkıydı. Teknosa’ya GSM şirketlerinin istediği kadar taksit yapması ve kendilerinin cep telefonuna artık taksit yapamaması hakkındaki düşüncelerini sordum. Onlar net bir dille bunun adil olmadığını, eşit şartlarda savaşabilmeleri için herkesin aynı şartlarda satış yapması gerektiğini dile getirmişlerdi.

Acar’ın cevabı düşünmediğim bir noktayı aydınlattı bana: “Yakın zamana kadar teknoloji marketleri yaptıkları kredi kartlı satışlarda hiç risk almıyorlardı. Burada riskin en büyük bölümü bankalara gidiyordu. Oysa biz kullanıcıya cihaz verirken Turkcell olarak ciddi bir risk alıyoruz. Eğer birisi ödemeyi bırakırsa bu cihazın ücreti bize zarar yazar. Türkiye’de bu şekilde satış yapan birçok firma var. Hepimiz aynı reske alırsak o zaman adil olmaktan bahsedebiliriz…”

Apple’ın gelmesinden memnunum

Acar’a ikinci sorum, Türkiye’de yakın zamanda kapılarını açacak olan resmi Apple mağazası hakkında düşündükleri oldu. Acar, şu anda Türkiye’nin en önemli teknoloji mağazalar zincirlerinden birini yöneten en etkin isimlerden biri olarak Apple’ın Türkiye’ye gelmesinden son derece mutlu ve heyecanlı olduğun dile getirdi. Anlattıklarına göre arada bir rekabet değil, tamamen ortak çalışma olacak. Kulağımıza gelen söylentilerle de paralellik taşıyan bu açıklamaların üç operatörü de ilgilendiren detaylarını buradan yazarak Nisan ayının heyecanını kaçımayalım. Ama tek bir şey söylemek gerekirse… Apple sadece kullanıcılara değil, GSM şirketlerine de iyi gelecek…

Zirve demişsin dostum ama bu düpedüz fuar olmuş

Turkcell 7 seferdir “elçilerini” bir araya getirerek bir zirve düzenliyor. Kim bu elçiler? Güzel bir kelime oyunu aslında: Nasıl bir ülkenin elçisi o ülkenin görüşlerini ülke dışına aktarıyorsa, Turkcell’in elçileri de Turkcell’in yarattığı değeri halka açıyor. Bu yüzden onlara elçi deniyor.

Acar bu noktada son 3 yılda toplam 900 milyon kez ziyaret edilen mağazalarını Türkiye’nin her noktasında aynı kalite standardıyla müşterilerimize ulaştırmayı amaçladığını dile getiriyor. “Akıllı Destek” ile tüm teknolojik destek ihtiyaçlarını uzman hizmetle karşılıyor; özel destek hattından, yabancı dil seçeneklerinden ve işaret dili ile hizmetten yararlanabiliyor; dilerse yeni teknolojileri uygulamalı olarak kullanmak için eğitim alabiliyor. Yaşlı, hamile, engelli ve çocuklu müşteriler tüm Turkcell mağazalarında önceliklendiriliyor. Müşterilerin yakın zaman içinde tablet ile sisteme bağlanan satış danışmanları sayesinde mağazanın herhangi bir noktasında işlemini yapabilmesi hedefleniyor. Tüm satış noktalarında hizmet alan müşterilerin memnuniyetleri, iki saat içerisinde anketle takip ediliyor ve raporlanıyor. Bu arada en enteresan açılımlardan biri de müşterilerin istediği takdirde mağaza içinde düzenlenen teknoloji eğitimlerine alınması…

Bu konularda tüm elçilere eğitimler verilirken olay çok daha başka bir yere gitmiş: Oraya elçilerin eğitimlerine katkıda bulunmak için gelen HTC, Huawei, Samsung, ZTE ve LG gibi firmaların oluşturduğu 50 stant, halkın ziyaret edebildiği bir fuar alanı yaratmış. Bir anda 15 bin metrekarelik bir teknoloji fuarına kavuşan Antalyalılar bu işten çok memnun. 6.500 Turkcell çalışanının da varlığıyla bir anda ülkenin en büyük teknoloji fuarlarından biri doğmuş.

Böylece 1+1 3 etmiş