Turkcell Rusya’nın internet devi Mail.ru ile görüşmeleri başlattı

Turkcell Rusya’nın internet devi Mail.ru ile görüşmeleri başlattı

Rusya’nın en büyük internet şirketlerinden Mail.ru Group ile Turkcell arasında, Türkiye’deki internet hizmetlerinde muhtemel işbirliğine yönelik görüşmelere başlandığı bildirildi.

Mail.ru için size birkaç küçük bilgi vermek gerekirse… Google dünya için kullanım olarak neyse Mail.ru da Rusya ve Rusça konuşulan ülkeler için o. 1998 yılında üç girişimciyle hayata geçti. Ardından 2001’den 2010 yılları arasında 100 milyon dolara varan yatırımlar alarak maceralı bir büyüme süreci gerçekleştirdi.

2010 yılında Londra borsasından halka açıldı. Şirket değeri yaklaşık 5 milyar dolar oldu. Arama motoru dışındaki hemen her hizmeti verdi. Hem ücretsiz elektronik posta, hem de farklı sosyal medya mecralarını sundu. Rusça konuşulan bölgede Facebook ve Google kullanımının düşük kalmasının başlıca sebeplerinden biri Mail.ru

Ne hizmetler verdiğine bakacak olursak: Elektronik posta hizmeti veriyor, VK ve OK.ru gibi çok ciddi kullanımları olan sosyal medya sitelerini yönetiyor. Anında mesajlaşma adına eski kahraman ICQ’yu kullanıyor. Online oyunlar oynatan bir platforma sahip. Linkedin benzeri iş bulma ve online ticarette fiyat karşılaştırma sitelerini insanların kullanımlarına sunuyor. Bulut hizmetleri veriyor. Odnoklassniki isimli sosyal medya sitesinin ismini sınıf arkadaşları olarak çevirmek mümkün. Anlaşılacağı gibi okul arkadaşlarını bir araya getiriyor. Şu andaki kullanıcı sayısı 200 milyonun üstünde. Vkontakte ise birebir Facebook olarak tanımlanabilir. İçine videolar konabiliyor, gruplar oluşturuluyor özel mesajlaşmalar yapılabiliyor. Ama Vkontakte’nin kullanıcı sayısı 500 milyon hesaba yaklaştı. Alexa sıralaması şu an için 16 ancak kiril alfabesiyle hayata geçmiş bu sitenin Instagram’ın hemen altında olması dikkate alınması gereken bir durum.

Turkcell uzun süredir elektronik posta hizmetleri yapmaktan bahsediyordu. Son zamanlarda yaptığı dijital işlerin içinde en büyük eksiği, Mail.ru’nun en güçmlü olduğu alan olan ücretsiz elektronik posta yönetimi olunca bu iki şirketin yan yana durmasının şaşırtıcı olmadığını görebilmek lazım.

Bunun açıklamasını yapan kişi Mail.ru CEO’su Boris Dobrodeyev. Henüz 34 yaşında, böylesine büyük bir yapının başındaki dahi olarak tanımlanan genç bir yönetici. O da basın bülteniyle yaptığı açıklamada e-posta hizmetine vurgu yaptı: “E-posta servisimiz, Turkcell’in dijital hizmetlerine yönelik ekosistemini güçlendirebilir. Yüksek bir potansiyeli olduğunu düşündüğümüz sosyal ağlarımızın da Turkcell gibi yerel ve güçlü bir ortakla, Türkiye’de büyük bir sosyal platforma dönüşebileceğini düşünüyoruz.”

Konu hakkında önce dünya basınına giden Mail.ru bültenine açıklamasını koyan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu şunları söyledi: “Bu adım, küresel dijital çözümler sunmak için uluslararası iş birliği çerçevesinde yeni adımlar geliştirmemize yardımcı olacaktır.”

 

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş