Türkiye sanal gerçeklikte içerik üreten 5’inci ülke oluyor

TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi bünyesindeki Ebuliz Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Mükemmeliyet Merkezi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti Başkan vekili Faik Yavuz’un katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Ziya Selçuk, bakanlık olarak çocukların geleceğe nasıl hazırlanacağı düşüncesinde olduklarını söyledi.

Özellikle meslek liselerine büyük önem verdiklerinin altını çizen Selçuk, bir ülkede ekonomi, eğitim ve demokrasinin kalkınma ile doğrudan ilişkili olduğunu bildirdi.

Mesleki eğitimde artık yeni bir dönemin başladığının altını çizen Selçuk, bu yıl 250 patent ve markanın bu liselerde üretildiği bilgisini paylaştı. Selçuk, öğretmenliğin sadece geçim vasıtası olarak görüldüğü bir anlayışa karşı olduğunu, üniversitelerin de memur kafasıyla yönetilmemesi gerektiğini bildirdi.

TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanvekili Faik Yavuz bu merkezde geleceğin eğitim programlarının tasarlanacağını belirterek, burada pratik eğitim için içerik üretileceğini kaydetti. Buradaki yazılımlar aracılığıyla öğrencilerin, bir motorun tüm parçalarını söküp takmayı sanal ortamda görebileceğini dile getiren Yavuz, “Türkiye sanal ve artırılmış gerçeklikte içerik üreten 5’inci ülke olacak” diye konuştu.

TOBB ETÜ’nün, Türkiye’nin ihtiyacı olan nitelikli beşeri sermayeyi üretmek için kurulduğuna dikkat çeken Yavuz, “Teori ve pratik eğitimi bir arada gören öğrencilerin yüzde 73.5’inin mezun olduktan 1 sene sonra iş buluyor. Teknoloji merkezinin yabancı ortaklarıyla birlikte dünyanın en hızlı mikro işlemcisini geliştirme çalışmaları sürüyor” dedi.