Türkiye’nin yüzde 85’inin patron olası var

İş ve eleman aramanın en güvenilir yolu Secretcv.com, üyeleri arasında yaptığı anket sonuçlarını değerlendirerek Türkiye’de çalışanların %85’lik bir kısmının kendi işini yapmak istediğini ortayaçıkardı. Bu sonuç, ülkemizde sadece 30 yıllık bir geçmişi olan, ancak bir türlü beklenen gelişmenin yaşanamadığı girişimcilik alanında yakın zamanda büyük bir patlama yaşanabileceğini göstermesiaçısından önem taşıyor.

Secretcv.com, bir ay süren anketinde üyelerine “Kendi işinizi kurmayı hiç düşündünüz mü?”diye sormuştu. Ankete katılan 40 bine yakın üyenin %51’i ekonomik durumu düzeldiğinde kendi işini kurmayı düşündüğünü, %18’i ise şu anda bu planı hayata geçirmeye çalıştığını belirtti. Üyelerin %16’sı kendi işlerini kurmayı çok istediğini ama cesaret edemediğini belirtirken, yalnızca %15’lik bir kısım düzenli bir işte çalışmayı tercih ettiğini söyledi. Dolayısıyla sonuçlara bakıldığında üyelerin %85’inin gönlünden kendi işinin sahibi olmak geçtiği anlaşılıyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü şunları söyledi: “Girişimcilik, her şeyden önce işsizlik sorununa çözüm sunan ve ekonomik büyümenin dinamosu olması nedeniyle çok önemli bir kavram. Girişimci yeni sektörler, iş kolları yaratarak toplumun gereksinim duyduğu istihdam artışına fayda sağlayabilir. Girişimci, olayları iyi analizeden, meraklı, risk alabilen, fırsatları ve yenilikleri gören ve bu yeniliklerin kabul edilmesini sağlayacak ikna gücüne sahip, yaratıcı, ısrarcı, insan kaynaklarını iyi yöneten kişisel özelliklerdeve kaynaklara ulaşabilecek network ağına sahip.

Anket sonucuna bakıldığında şimdiden %18’lik bir kesimin kendi projesini hayata geçirmek üzere olduğunu ve kalanların büyük bir kısmının da aklından kendi işlerini yapmanın geçtiğini belirten Tütüncü sözlerine şöyle devam etti: “Gençlerimiz kendi işlerini kurma konusunda istekli ve heyecanlı. Ancak fikirlerini uygulamaya dökme konusunda desteğe ve yol gösterilmeye ihtiyaç duyuyorlar. OECD üye ülkelerine baktığımızda yeni kurulan firma oranının %9 ila %14 arasında değiştiğini, Türkiye’de ise bu oranın %3 ila %5 arasında kaldığına dikkat çekmek istiyorum.Türkiye’nin de dünya ülkeleriyle yarışabilecek noktaya gelmesi için girişimcilik heyecanını duyan gençleri cesaretlendirmeli, ihtiyaç duydukları kaynak ve destekleri onlara sağlamalıyız. Ekonomik büyümenin dişlilerini oluşturan girişimci neslini ancak bu şekilde oluşturabilir ve krize dayanıklı birekonomik yapıya ancak bu şekilde sahip olabiliriz.”