Türklerin yeni uzay macerası başlıyor

Türklerin uzaya çıkması her zaman ulaşılması çok zor bir hedef olarak görülmüştür. Oysa Türkler uydu sistemleri için dahi olsa on yılı aşkın bir süredir uzayda. Türkiye’nin ipek yolu ve sıcak denizlerin arasında olmasının yanısıra en önemli farklılıklarından biri de üstündeki uzayın stratejik konumu. Türkiye üstüne bir uydu attığınız zaman bu uydu Japonya’nın Doğu ucundan Kuzey Avrupa’nın batısına kadar dünyanın en yüksek yerleşimli kara parçalarını kapsıyor. İşte bu yüzden bizim attığımız uydular asla boş kalmıyor, asla parasını çıkarıp çıkarmayacağı gib bir polemik yaşamıyor.

Bu bakış açısıyla yeni Türksat projelerinin açılımı başladı. Geçtiğimiz günlerde TÜRKSAT 5A’nın Türkiye’de imalatı için çalışmaları başladı, TÜRKSAT 4A ve TÜRKSAT 4B Uydu İhalesi ve Uydu Üretim Teknoloji Transferi Projesi’nin de imza töreni yapıldı.

Görevinden ayrılmadan önce Bakan Yıldırım, “Türkiye genel anlamda dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında yerini alırken, Cumhuriyetimizin 100. yılında uydu ve işletmeciliği, uydu kapasitesi ve uzay faaliyetleri konusunda da yine onunculuğu hedeflemektedir. Şu anda faal olan 2 uydumuz var. Kısa süre önce 2 tane daha vardı ilk nesil uydular. TÜRKSAT 1B ve 1C, onlar salınıma bırakıldı yani çöpe atıldı. Artan kapasiteyi ve talebi dikkate alarak kapasite artırımına gidilme ihtiyacı doğdu” dedi..

Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “TÜRKSAT uydu kiralamak marifetiyle müşterilerinin taleplerine karşılık veriyor. Belirlediğimiz uydu ve uzay stratejisi kapsamında şimdilik 2 adet uyduyu
kısa vadede 2013 ve 2014 yılları arasında temin edeceğiz. Ayrıca proje ile eş zamanlı olarak TÜRKSAT 5A’nın Türkiye’de imalatı için çalışmaları başlatıyoruz. TÜRKSAT 5A uydusu, esasen TÜRKSAT 4A ve 4B’nin teminiyle ilgili anlaşmada bir stratejik işbirliğini de öngörüyor. Bugün imzalanacak sözleşmeye 1,5 yılda çok kapsamlı bir çalışma sonucunda gelindi. ‘Neden bu kadar geç kalındı?’ diye düşünülebilir. Bunun sebebi bu sadece uydu temin projesi değil, bu Türkiye’nin kendi uydusunu yapabilmesini öngören, uzay politikalarında stratejik bir işbirliği kapısını aralayan kapsamlı bir projedir. Dünyanın bilinen uydu üreticileriyle çetin görüşmeler, pazarlıklar sonucu hem uydu alımı konusunda hem de stratejik işbirliği konusunda Japon Mitsubishi Electric MELCO firması ipi göğüsleyen firma oldu. 2 uydu ve bunların fırlatma hizmeti artı sigortası toplam 2 uydu için 571 milyon dolar ile en uygun teklifi veren Japon firması Mitsubishi Electric MELCO ihaleyi kazanmıştır.”

Yeni uyduların teminiyle TÜRKSAT’ın mevcut uydu kapasitesinin 3 kat artacağını vurgulayan Bakan Yıldırım, “Kısa ve orta vadede TÜRKSAT’ın ihtiyacı olan kapasiteyi temin etmiş oluyoruz. Diğer bir konuda Türkiye’nin yerli uydu yapımıyla ilgili MELCO ile bir ortaklığa, stratejik işbirliğine gidiyoruz, bununla beraber de Japon ve Türk hükümeti uzay araştırmaları konusunda işbirliğinin kapılarını bu proje ile aralamış oluyor. JAXA ile Türkiye Uzay Kurumu’nun işbirliğinin temellerini atıyoruz. Türkiye Uzay Kurumu’nun kanunu hazır yeni meclis döneminde bunun da yasalaşmasını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

TÜRKSAT Genel Müdürü Özkan Dalbay da bugün itibariyle Türkiye’nin kendi uydusunu yapacak çok büyük bir aşamayı kat etmiş olacağını belirterek, mevcut uyduların kapasitesinin dolması nedeniyle 2009’dan itibaren yeni uydu tedariki çalışmalarına başladıklarını bildirdi. TÜRKSAT 4A ve 4B uydularının gün geçtikçe artan uydu kapasite ihtiyacını büyük oranda gidereceğini kaydeden Dalbay, şu bilgileri verdi: “Ülkemizin içinde bulunduğu istikrar ortamı içinde hem Türkiye’den özellikle çevre ülkelerden haberleşme uydularımıza çok büyük oranda talep geleceğini öngörüyoruz. Bugün itibariyle karşılayamadığımız kapasite talebini yabancı uydu operatörlerinden uydu kapasitesi kiralayarak gidermeye çalışıyoruz. Bu projemize konu olan TÜRKSAT 4A uydusu 2 bin 340 Mhz band genişliğine sahiptir, 30 yıl manevra ömrü vardır, 3 bin 800 kilogram kuru yük ağırlığındadır. TÜRKSAT 4B uydumuz 3 bin 340 Mhz band genişliği ve 3 bin 900 kilogram ağırlığında olacaktır. Aynı zamanda bu uydumuzda 30 yıl manevra ömrü bulunmaktadır. TÜRKSAT 4A uydumuz 2013 yılının son üç ayında, 4B uydumuz da 2014 yılının ilk üç ayında uzaya fırlatılıp, hizmete girecektir.”

Japon Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) firması Uzay Bölümü Genel Müdürü Tou Yunoki TÜRKSAT 4A ve 4B haberleşme uydularının imza töreni için Türkiye’de bulunmaktan gurur duyduğunu ifade eden Yunoki, şunları söyledi: “Bu çok önemli projede çok güvenilir, üstün standartlara sahip haberleşme uydularını Türkiye’ye vereceğimizden eminiz. Kullanacağımız uydu platformu dünya sigorta şirketleri tarafından da çok güvenilir olarak kabul edilmiştir. Biz sadece bu proje ile Türkiye’ye sadece uydular vermeyeceğiz, bu sayede iki ülke arasında uzun süreli ilişkiler olacağına inanıyoruz. Buradaki çalışmalarımız haberleşme uyduları ile sınırlı kalmayabilir bunları gözlem uydularıyla da genişletmek mümkün olabilir. Japonya olarak Türkiye’deki her türlü uzayla ilgili çalışmaları destekleyeceğimizi söylüyoruz. Müşteri memnuniyetimizi en üst düzeyde sağlayacağımızı ve Türkiye’ye en iyi şeyleri yapacağımızın sözünü veriyoruz.”