Turksat Yunansat’tan uydu kiralıyor

Turksat, devletimizin uzaya uydu gönderilmesi ve bunların işletiminin iyi yapılması için kurduğu bir şirket. Daha önce hizmet kalitesizliği ile ilgili düşüncelerim ve yaşadıklarımı buradan dile getirmiştim. Kurumdan yapılan açıklamalar kafa karıştırmaya devam ediyor. Şirketin adı TURKSAT, bize iki şey vaadediyor: Birincisi Türk olması, ikincisi de SAT kelimesinin çağrıştırdığı uydu ayağı.

TURKSAT Genel Müdürü Özkan Dalbay, kullanımda olan uyduların kapasite doluluklarının yüzde 91’e ulaştığını, Türkiye’ye de yurt dışından gelen taleplere de yetmediğini belirterek, 2013 yılına kadar idare etmek için Yunanistan uydusu Hellas Sat’tan kapasite kiraladıklarını bildirdi.

Yani şirket tek bir hareketle yukarıda dile getirdiğimiz iki marka vaadini aynı anda ortadan kaldırıyor.

Dalbay, “TURKSAT 4A’yı Kasım 2013’te, 4B’yi ise Şubat 2014’te uzaya göndereceğiz. Bu tarihler testlere bağlı ama normal şartlarda bu tarihlere fırlatılacak” diye konuştu.

4B uydusuna yerleştirilecek “K bant” sayesinde kapsama alanlarını daraltarak belirli bir bölgeye ulaşılabileceğini, böylece aynı anda bir frekansın daraltılmış kapsama alanlarına gönderilebileceğini kaydeden Dalbay, “K bant sistemi ile uydudaki bant genişliğini 5 kat verimli kullanıyor çünkü çoğaltıyorsunuz. Bütün Türkiye’ye bir defa kullanacağınıza 5 kere kullanmış oluyorsunuz. Ayrıca bu sistemle daraltıldığında sinyalin gücü artıyor, frekansı 5 kata çıkarabiliyoruz, güç arttığı için aşağıdaki cihazların maliyeti düşüyor. Uydu üzerinden neredeyse karasal altyapıdan verilene yakın bir maliyetle son kullanıcıya internet götürme imkanı veriyor. Bu bant Türkiye’nin dışında bazı yerleri kapsayacak” şeklinde konuştu.