Suudi milyarder Prens Alwaleed bin Talal Twitter’a 300 milyon dolar yatırıyor, mikrobloglama sitesini adeta keş paraya boğacak. Forbes’un dünyanın en zenginleri listesinde 26. sırada bulunan Alwaleed’in teknoloji ve medyaya olan merakı herkes tarafından biliniyor.
Alwaleed’in yatırım şirketi Kingdom Holding Co.(KHC)’dan yapılan açıklamaya göre Suudi kralının yeğeni olan prens, sosyal medyanın geleceğinden ve finansal getirilerinden son derece umutlu. Ayrıca, sosyal medyanın, tüm medya endüstrisini gelecek yıllarda tamamen değiştireceğine ve Twitter’ın da bu trendin tam merkezinde olacağına inanıyor.
Londra’daki Capital Economics şirketinin Ortadoğu ekonomistlerinden Said Hirsh ise Alwaleed gibi Arap yatırımcıların prestijli malvarlıkları ve iyi konumlanmış markalara olan yatırımlarıyla adından söz ettirdiklerini belirtti. Hirsh ayrıca, bu hamlenin Alwaleed’in hızla büyüyen önemli markalara yaptığı yatırımlarından yalnızca biri olduğunun altını çizdi. Mesela Alwaleed daha önceki yatırımlarından biri olan Rotana Grup adlı medya şirketinin yüzde 9’unu Şubat 2010’da News Corp’a 70 milyona satmıştı.
Alwaleed şu günlerde, Alarab adlı yeni bir Suudi televizyon kanalı açmanın hazırlıklarını sürdürüyor. Gelecek yıl açılması beklenen kanalın Bloomberg’ten gelecek haberleri aktaran bir içeriği olacak. Alwaleed’in yatırım şirketi KHC’nin ayrıca bölge gazete sahiplikleri de bulunuyor.
2011 süresince risk sermayadarları tarafından 400 milyon dolar yatırım alan Twitter’ın CEO’su Dick Costolo, Eylül ayında, nakit para varlığının şirketin kaderini her zaman kendilerinin belirleyebilmesini sağlarken halka arzı da gerektirmeyecek bir noktaya getireceğini belirtti.
Şirketin küçük bir özel yatırımcı grubunun hisselerinden oluşuyor olmasından dolayı Twitter karlılık açıklaması gibi finansal açıklamalar yapmak zorunda kalmıyor. Araştırma şirketi eMarketer’a göre Twitter 2011’de yıllık 140 milyon dolar gelir elde ederken, bu meblağ 2012’de 260 milyon dolar olacak. Hal böyleyse Alwaleed hakikaten oldukça mantıklı ve yüksek getirili bir yatırım yapmış demek oluyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.