Twitter’ın açılma kararı nelere gebe?

gebeAnkara 15. İdare Mahkemesi TİB’in Twitter’ı kapatmak için aldığı kararn yürütmesini durdurdu. Bu noktadan itibaren önümüze çıkacak olan değişimleri sizlerle TKNLJ stilinde paylaşmak istiyorum:

  • Daha önce hemen kapatılan Twitter’ın mahkeme bu kararı alınca hemen açılmasını ister gönül. Ne kadar zamanda açılacağını hep beraber göreceğiz.
  • Mahkeme bu kararı verdikten sonra TİB açılsın dese bile bunun hemen açılması çok mümkün olmayacak. Çünkü verilerin bir anda yol değiştirerek eski haline gelmesi, bunun anlık olarak gerçekleşmesi mümkün değil.
  • Bu ülkede çok da dikkate alınmayan mahkeme kararları oldu Atatürk Orman Çiftliği’nde inşaatın durdurulması gibi. Bunun önemli takipçisi olmamız gerekiyor.
  • Bu karar aslında TİB’in yanlış karar aldığı ve uyguladığının göstergesidir. Yanlış karar alanların bir şekilde hesap vermesi lazım. Ama bu hesap vermenin ülkemizde belli şartları var: Eğer BTK ve Ulaştırma Bakanı onay vermezse TİB’in yanlış karar alanları yargılanamıyor. Bakalım bakan yanlış kararın arkasında mı duracak yoksa adalete mi el verecek?
  • Bu karar aslında tapelerin de sağlaması niteliğinde. Herkesin yalan ve montaj dediği tapelerde BTK başkanının kapatmamız kanuni olmaz minvalinde bir sözü vardı. Bu söze ilgili devlet yetkilisi sen kapat biz bir çaresine bakarız demişti. Eğer çaresine bakılırsa o tapelerin doğru olduğu ortaya çıkar. Hadi hayırlısı…