Üç büyük kulüp oyuna geliyor

Üç büyük kulüp oyuna geliyor

1983 yılından bu yana oyun piyasasının içinde tüm dünyanın takip ettiği bir geliştirici olan Mevlüt Dinç, Türk Telekom iştiraki haline gelen Sobee Studios ile Türkiye’de de birçok başarıya imza attı. Türkiye’de giderek canlanan oyun sektörünü daha farklı bir yere getirmek için geçtiğimiz aylarda devlet bünyesinde dünyada bir ilk olan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun kurulmasına önayak oldu.

Federasyonunun kurulmasıyla tüm dünyada 70 milyar dolarlık bir pasta haline gelen oyun piyasasının Türkiye’de de belli bir aşamaya ulaşması olarak açıklayan Dinç, pazarın Türkiye’de tüm çabalarına rağmen henüz 150 milyon dolarlar seviyesinde olduğunu belirtti.

Yeni çıkan tablet ve benzeri cihazlarla oyun yaşının 4 ve 5 yaşlara indiğini vurgulayan Dinç, bu yüzden yapılacak çok iş olduğunu söyledi: “Türkiye’ye gelen oyunların sınıflandırılıp derecelendirilmesinden, ailelerin oyun konusunda bilinçlendirilmesine kadar atılması gereken birçok adım var”…

Amerikalıların oyun ve filmleriyle tüm dünyaya kendi kültürlerini aşılamalarından yakınan Mevlüt Dinç, yerli oyunların öne çıkmasıyla kendi kültür ve geleneklerimizin yansıtılıp bütün dünyaya tanıtılacağını söyledi.

Dinç bundan 10 sene önce aynı yerde olduğumuz Kore gibi Asya ülkelerinin aldığı kararlarla oyunlara destek sağladığını, bu sayede de oyun pazarında dünyanın önde gelen ülkeleri haline geldiklerini belirtti. Kore’de oyun firmaları yetenekleri keşfetti, yeni yetenekler yeni oyunlar üretti. Bu sayede Kore 10 yıl içinde tüm batılı ülkeleri geçti.

Mevlüt Dinç, inşaat gibi sektörlere para aktarılacağına oyuna yatırım yapılması durumunda çok daha büyük katma değer sağlanacağını vurguluyor. Türkiye’nin 2023 stratejilerinde oyunun bulunmamasının önemli bir eksiklik olduğunu vurgulayan Dinç, bu alana yatırım yapılması durumunda, teknolojiden savunma sanayiine kadar birçok sektörün bundan olumlu yönde etkileneceğini vurguladı.

Dinç, gelecekte çok önemli açılımlar olabileceğini söylüyor. Örneğin Türkiye’de düzenlenecek elektronik oyun turnuvaları Türkiye’ye döviz getirirken engelli vatandaşların da hakemlik gibi kolay görevlerle toplum hayatına katılmasını sağlayacak.

Dinç “Türkiye’de farklı federasyonlarla ilişkiye geçilerek halkın elektronik sporları sahiplenmesi sağlanacak. En önemlisi de oyun sevgisi Fenerbahçe Beşiktaş ve Galatasaray kulüpleriyle paylaşılarak bu yapıların içinde oyun bölümleri açılacak.

Sobee şu anda enerjisinin önemli bir bölümünü Fatih Projesi’ne veriyor. Tablet ve tahtaların değil üstüne konacak yazılımların önemine vurgu yapan Mevlüt Dinç, geliştirdikleri oyunlarla tabletlerin daha çok sevilerek kullanılmasını sağlayacaklarını belirtti.

Tüm dünyada öğrenmenin oyun temelli hale gelmekte olduğunu söyleyen Dinç, Türkiye’de de bunun örneklerinin kısa bir zaman içinde piyasada olacağı müjdesini verdi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş