Ülkenin ortalamada en hızlı mobil interneti Doğu Anadolu’da, o da 7 megabit!

BTK raporlarına en çok üstünde konuştuğumuz hız çerçevesinden baktığımızda hiç de iç açıcı şeyler çıkmıyor karşımıza. Yavaşız. Ne kadar poz atarsak atalım, ne söylersek ne kadar reklam verirsek verelim yavaşız. Ben bunu söylediğim için bana kızacak olanlar varsa lütfen veri olarak BTK raporarını kullandığımı görsünler…

  • 4G’nin kullanımımıza girmesiyle veri kullanımımızın artacağı düşünülmüştü. Yılbaşından bu yana baktığımızda Tüm Türkiye’de 480 megabayt kadar arttığını görüyoruz. Bu da 2015 yılının sonuyla kıyasladığımızda yüzde 30’lar civarında bir artışa tekabül ediyor. Hızın birkaç kat arttığını düşündüğümüzde çok görülmeyebilir. Özellikle 2015 yılında toplamda yüzde 40’lık bir artışın hiç 4G gelmeden zaten sağlandığını göz önünde bulundurduğumuzda “acaba bir sorun mu var” demekten kendimizi alamıyoruz.
  • Sabit internet kullanımında kişi başı ortalamada 65 gigabaytlardayız. Bu da bize şunu gösteriyor: Ülkenin kota kullanımının en önemli paketleri 50 gigabaytın altında. Yani kotayı artırdığımızda ülke bambaşka bir yere gelecek. Ülkede internet kullanımının önünde kota sorunu var demek hiç de yanlış olmaz.
  • Biz yaşasın internet kullanıcılarının sayısı artıyor desek de aslında her çeyrek açıklamasında vurguladığım bir gerçek var: Mobil bilgisayardan internet kullananların yüzde 36,7’si 50 megabaytın altında veri alışverişi yapmış. Yani neredeyse hiç kullanmamış. Cep telefonu abonelerinin 50 megabayt altında kullananlarının oranı ise yüzde 50’nin dahi üstünde. Biz de seviniyoruz aman 50 milyon geniş bant kullanıcımız oldu diye. Genişbant internet kullanıcısı ayda 50 megabaytın altında kalır mı? Hem de ortalamada?.. Bırakalım bunları.
  • Ülkede ortalanma veri indirme hızlarına baktığımızda üzücü sonuçlar bizçi bekliyor: 300 megabitlere kadar mobil internetin sağlanma sözünü verenleri düşünün. Sonra ülkenin en hızlı internetinin İzmir’de olduğunu, onun da 8,1 megabit olduğunu söyleyince muhtemelen hayal kırıklığınız artacak.
  • Ülkenin ortalamada en hızlı mobil internetine sahip illerini sırasıyla sayıyorum: İzmir, Erzurum, Artvin, Elazığ, Erzincan, Sinop, Adıyaman, Tokat… Haydi mobil internetçiler hız istiyorsanız ver elini Doğu Anadolu!!!