Üretken Yapay Zeka bulutları yeniden göklere taşıdı

2023 yılının başlarına kadar bulut altyapısının büyümesi yavaşlamıştı. Duracak diye korkuluyordu ama korkuyan olmadı. Bulut bilişim pazar genelinde sağlıklı bir şekilde 13.5 milyar dolar artarak 76 milyar dolara ulaştı ve 2023’ün ilk çeyreğine göre yüzde 21 artış gösterdi…

Büyümeyi sağlayan şey elbetteki ki veri ve üretken yapay zeka… Microsoft’un OpenAI ile yakın bağlarından, Google Cloud’un son müşteri konferansında bir dizi AI duyurusu yapmasına, Amazon’un veri tarafını yöneten altyapısına kadar, yapay zeka bulut sağlayıcılar için müthiş fırsatlar doğurdu.

Uzmanlar, yapay zeka ve bulut bilişim arasında simbiyotik bir ilişki olduğunu söylüyor. AI, aslında bulut sağlayıcılarını daha değerli hale getiriyor. Kurumsal içinde otomasyon ve artırma yoluyla hesaplama yetenekleri yaratılarak, bulut altyapısı sağlayıcıları tarafından sunulan hesaplama gücüne olan talep artıyor.

Maliyet kesintileri dönemi bulutta sona ermiş gibi görünüyor. Bulutta 2021 ve 2022’deki yüksek büyüme rakamlarına geri dönülemese de AI, bulut sağlayıcıları için yeni bir büyüme dalgası yaratacak gibi görünüyor.

Şirketlerin AI ve ilgili veri yönetimi için sürekli artan ihtiyacı ile, bulutun altın çağları geri dönmüş gibi görünüyor. Büyüme eskisi kadar gösterişli olmayabilir, ancak olgunlaşan bir endüstri sektörü için oldukça iyi, önümüzdeki yıllarda sağlam büyüme işaretleri var.