Uygulama Geliri 2016 da 50 Milyar Dolar Olacak

Akıllı telefonların giderek daha yaygın bir biçimde kullanılıyor olması uygulama pazarını harekete geçirmişe benziyor. Son kullanıcılar telefonların özellikleri kadar uygulama pazarının derinliğine de bakarak seçim yapıyor. Buna en iyi örnek Windows telefonlar gösterilebilir. Son kullanıcılar yeteri kadar uygulama desteği olmadığını düşündüğü için bu platforma dikkatle yaklaşıyor.

Juniper’in yaptığı araştırma da uygulama ortamının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Yapılan öngörüde 2016 yılına gelindiğinde uygulamaların kullanıcı tarafındaki geliri 52 milyar doları bulacağı bildirildi. Özellikle akıllı telefonlar ve tabletlerin giderek daha fazla pazara penetre olması ve kullanıcıların bilinçli bir biçimde uygulamaları seçmesinin bunda birinci etken olarak belirlendi.

Ancak bunun tek gelir tarafı elbette uygulama pazarları değil. Özellikle HTML 5’in gelişmesiyle şu anda bu pazarda yoğunlaşan para giriş çıkışı internet siteleri ve tarayıcı üzerinden erişilen uygulamalara kayacak görüşü hakim. Ancak bu erozyonun google ya da Apple gibi markaları nasıl etkileyeceği yorumu getirilmemiş.