Vestel’den çok Zorlu bir iletişim

ahmet zorluAhmet Nazif Zorlu’nun iletişim dilini ve tonunu oldum olası sevemedim. Kaş yaparken göz çıkaran bir tarzı var.

Dün devlet ithal cep telefonu ve tabletlere ek vergi getireceğini söyledi. Olayın içinde tek bir kelime ile Vestel geçmezken Daha önce yaptıkları yüzünden olay doğal olarak Vestel’e yansıdı. Hatırlayacaksınız Vestel devlete dudağını büzerek ama bizim ürünlerimiz satmıyooo diye ağlamıştı. Biz de bunun haberini yapmıştık…

Dedik ki bunu sadece sosyal medyada görürüz. Ama Zorlu ne yapmış? Demeç vermiş. Hem de Habertürk’e, hem de “oooh ne güzel oldu harika yapmışız oooh” modunda bir demeç…

Demiş ki Zorlu: “Daha dün akşam sanayici arkadaşlarla bir iftarda bu konulardan bahsediyorduk. Yalnız elektronik değil, birçok alanda Türkiye ithalat cenneti oldu. 7 milyar doları aşan elektronik ürün ithalatı var. Sanayimizi kendimiz kollamazsak olmaz. Pek çok ülke de bunlara benzer tedbirler alıyor. Yerli üretici olarak tabii ki haksız rekabetin karşısındayız. Ek vergi, geç kalınmış bir hamle. Olması gereken buydu. Çünkü iç piyasada kapasitemizi kullanamıyoruz. Türkiye’de pazar edinmek için satışı maliyetine yapılan ithal ürünler var. Kendi bahçemize daha iyi bakmamız lazım.”

İnanılır gibi değil bu söyledikleri. Onun lafın nereye gideceğini düşünmeden söylediklerini TKNLJ formatında masaya yatıralım:

  • Daha dün akşam sanayici arkadaşlarla bir iftarda bu konulardan bahsediyorduk: Sayın Zorlu arkadaşlarıyla yahu ne güzel olur şöyle hayvan gibi bir vergi konsa ithal ürünlere diye mi konuşuyor? Her gece mi konuşuyor yoksa bakanın bunu söyleceğini bildiği gün mü konuşuyor? Ne kadar enteresan değil mi?
  • Yalnız elektronik değil, birçok alanda Türkiye ithalat cenneti oldu: Türkiye dışarıdan LCD ekran alırken sorun yok, televizyon için işlemci satın alırken sorun yok, televizyon uzaktan kumanda devresi satın alırken sorun yok. Yani Ahmet beyin televizyon parçası alarak onlara kendi ürettiği televizyon süsü vermesinde sorun yok. Ama geri kalan her şeyin ithalatı tü kaka…
  • 7 milyar doları aşan elektronik ürün ithalatı var: Peki Vestel’in yıllık cihaz ithalatı ne kadar? Telefonlar için? Televizyon için? Çamaşır makinesi ve buzdolabı için? Bu 7 milyar doların neresinde?
  • Ek vergi, geç kalınmış bir hamle. Olması gereken buydu. Çünkü iç piyasada kapasitemizi kullanamıyoruz: Ek vrgi geç kalınmış bir hamle. Çünkü yurt dışından gelen mallarla rekabet edemiyor Vestel. Samsung, LG, Apple ve muadilleriyle başa çıkamıyor. Çünkü onlar ileri teknoloji işine girdiğinde Vestel hala çamaşır makinesi motoruyla uğraşıyordu. Çağı yakalayamadı. Şu anda da yakalayamadığı çağın öcünün vergilerle alınmasını istiyor. Apple için yurt dışına kaç para veriyoruz? Peki Vestel Venus için kaç para veriyoruz? Kaç lirasını Türkiye’de üretebiliyoruz bu telefonun? Nesini ürtiyoruz? Hiçbir tutar tarafı olmayan, utan kaynağı bu ek vergilere geç kalınmış güzel hamle demekten Zorlu utanmıyor olabilir. Ben onun adına utanıyorum.
  • Kendi bahçemize daha iyi bakmamız lazım: Bahçemiz dediği teknoloi pazarımız. Zorlu bu bahçenin gülü sanırım. Kendi bahçenize bakın, bana bakın ben bir şey yapmayayım gül gibi buranın ortasında durayım para kazanayım diyor. Siz benim temelimi çapalayın, beni gübreleyin diyor.

Zorlu Holding çok kötü bir iş yaptı.

Zorlu’nun bundan sonra çok çalışmasına gerek yok. Hangi sanayi dalına girecekse söylesin devletimiz oraya ek vergi koyar Zorlu’nun bahçesine bakılır…