Vita bugün görücüye çıkıyor

Sony’nin son bombası portatif oyun cihazı Play Station Vita Cumartesi günü Japonya’da piyasaya çıkıyor. Yılbaşı furyasını büyük ölçüde kaçıran şirket, raf öncesi ön satış döneminde beklenenin çok üstünde bir talep aldıklarını belirtti. Cihaz A.B.D. ve Avrupa’da ise 22 Şubat’ta mağazalarda olacak.

Vita’nın rakibi Nintendo 3DS’te denenen 3-D teknolojisinin, bazı ortamlardaki kullanıcılar tarafından oldukça kötü bir deneyim şeklinde yorumlandığı göze çarpıyor. Piyasaya çıktıktan 6 ay sonra fiyatlarını düşüren Nintendo ürününün Türkiye’deki yansımaları nasıl olacak ayrı bir merak konusu. Ancak PS Vita varken, oyun tutkunları Nintendo 3DS’in yüzüne bile bakmayabilir.

Sony, Mart 2012’de 1 milyar doları geçmesi beklenen yıllık kaybı açıklamasıyla beraber 4 yıldır devam eden istikrarlı bir zarar açıklaması durumu ile kayıtlara geçecek. Bu Vita hamlesi önümüzdeki yıllarda Sony’yi kurtarır mı bilinmez ama PS 3’ten sonra çıkacak en ses getiren ürün niteliğinde olacak ki PS 3 piyasaya sürüleli 5 yıl olmuş. Keşke herkes Apple’ın yolundan gitse de birkaç ayda bir aynı ürünün yeni modelini çıkararak acaip bir akım yakalasa.

Vita’nın yalnızca Wi-Fi ile çalışan modeli A.B.D’de 249,99 dolar, Avrupa’da 249,99 euro şeklinde olurken Wi-Fi ve 3G’li modelinin ise kıtalarda sırayla 299,90 dolar ve 299,99 euro olacağı açıklandı. Oyun fiyatları ise 38 dolar ile 78 dolar arasında değişecek.

Nintendo’nun ürünü Vita’dan yüzde 40 daha ucuz olmasına rağmen Sony ile yaşanan oyun deneyiminin oyunseverler tarafından bir tutku olmasının keyfini sürdükleri ve bunların da satışlarına yansıyacağı Sony yetkililerince belirtildi. Oyunseverler için, her yeni teknolojik aletin lansmanı sonrası çıkan durumlar gibi başta biraz sorunsallı bir dönem bizi bekliyor gibi ancak bunlar aşılmayacak unsurlar değil. Sony, cep telefonları ve tabletlerin oyun alanında önemli bir kitleyi portatif oyun konsollarının elinden kapmış olduğuna değiniyor. Ancak yine de telefon ya da tabletlerdeki kullanımla oyun cihazındaki oyun oynama farkının tüketiciler tarafından da bilindiği ve uygulandığı gerçeğinin unutulmaması gerektiği belirtildi.