Google köleliğe baş kaldırdı

Dünya çapında ilginç sosyal sorumluluk projelerinden birisi daha yakın zamanda Google tarafından hayata geçirilecek. Yine bir Rudyard Kipling’in White Man’s Burden şiirindeki gibi ‘beyazların üstünlüğü’ hikayesinin hakim olduğu bir konu. Google sosyal sorumluluğa el attı, yine güzel bir işe imzasını atarak artı puanları toplayacak gibi duruyor. Zorla çalıştırılan ya da seks tacirliği yaptırılan mağdurlar gibi modern kölelerin hayatlarında fark yaratmak isteyen Google, çareyi Uluslararası Adalet Misyonu (IJM) adlı STK ile yola çıkmakta bulmuş.

STK ile işbirliğine gitme konusunda da oldukça doğru bir adım atmış olan Goole bu işe ayırdığı 11,5 milyon dolar ile 27 milyon insanın hayatını değiştirmeyi hedefliyor. Köleleştirilmiş insanlara daha iyi altyapı sunmak ve onlara kaynak sağlamak için pek çok organizasyonla işbirliğine girilmiş durumda.

IMJ’nin başkanı ise bu işe ayrılan bütçenin 4,5 milyon dolarının Hindistan’daki savunmasız insanların müdafaasında, 3,5 milyon dolarının Hindistan’daki zorla sağlanan işgücü ile mücadelede ve 1,8 milyon dolarının da dünyada var olan bu gerçekçi hikayeyi sevgili (!) A.B.D. vatandaşlarına anlatmak üzere pay edildiği ortaya çıktı. 1,7 milyon dolarlık kısmınınsa direkt olarak kölelikle mücadeledeki organizasyonlara gideceği belirtildi.

Google’ın bu işe soyunmasının altında kendinin de bu işten dilinin yanmış olması ve bazı çevreleri susturmak amaçlı olduğunu görmek çok zor olmasa gerek. Hatta teknoloji alanındaki şirketleri, Hindistan ve benzeri kötü muamelelerin yoğunlukla yaşandığı ülkelerdeki üretimlerine yönelik uğradıkları saldırıların önünü biraz olsun kesebilmek için Google’dan feyz almalılar.

Google’ın yardım ya da sosyal sorumluluk adı altında bu yıl 40 milyon doları kölelikle mücadeledeki işlerde kullanılmak üzere toplamda 100 milyon dolar harcayacağı açıklanmıştı. Google’ın destekçisi kurum IJM ise böyle bir devin bu konuya eğilmiş olmasından duyduğu mutluluğu belirterek bu işin, tüketicilere kullandıkları ürünlerdeki iş gücünün kaynağını düşündürtmeye yol açmasını hedeflediklerini belirtti.