Fransa’da 4G zamanı

Fransa’daki operatörler 4G için kapışıyor, devletse kasasına girene bakıyor. Hükümet telekom şirketlerinden teklif alıyor, hangi operatörlerin tekliflerinin kabul edileceğini zaman gösterecek ama bu sırada operatörler de birbiriyle çekişiyor.

Ülkenin 2. büyük operatörü SFR ilk turda biraz geri kalmış olsa da ilerleyen aşamalarda teklifini artırması bekleniyor. Pazar birincisi şirket France Telecom ve yeni dönemde telekom pazarında önemli bir oyuncu haline gelmesi beklenen Iliad ise ihalelerin ilk etabında pastanın büyük dilimini aldılar.

Fransa telekom pazarının geleceğini belirleyecek bu ihale sürecinin sonunda Fransız hükümetinin cebine 4G lisanslarından girecek paranın 2,5 milyar euroyu geçmesi bekleniyor. Bu gergin ekonomik ortamda, hükümetlerin imdadına telekom şirketleri öncelikli olmak üzere özel sektörün desteği yetişecek gibi görünüyor. İtalya, İspanya ve Almanya’da da benzer ihalelerin yapılırken İngiltere’nin bu hamleden uzak kalmayı tercih etmesinin euro ülkelerinin ekonomik sıkıntılarının dermanını telekom sektöründe aradığının sinyallerini veriyor.

Fransız hükümeti ise ihalelerin ikinci etabında 800 MHz’lik ‘altın frekans’ adı verilen banttan en azından 1,8 milyar euroluk bir teklif toplamanın derdinde. Fransa’daki ihaleye katılan telekom şirketleri arasında bulunan France Telecom, SFR, Bouygues ve Iliad’ın, kozlarını ağırlıkla ikinci etapta kullanmaları bekleniyor. Fransa şimdiye kadar 2,6 GHz’lik banttan 936 milyon euro satışı ile komşu ülkelerden getirisi daha yüksek bir gelir elde etmiş durumda.

Bu ihaleler ülkenin önümüzdeki dönemde rekabet ortamının gideceği seyri gösteriyor olacak. Iliad’ın yatırımlarını artırarak mobil hizmet kullanımına girmesi rekabetin şimdiden kızıştığının göstergesi.