Twitter yaygınlaştıkça iyice suyu çıkıyor

Twitter yaygınlaştıkça iyice suyu çıkıyor

Sanal tacizin adı konuşma özgürlüğü oldu. San Francisco’da geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay mahkemeye taşındı, arası açılan iki kişi arasındaki gerginliği taraflardan biri Twitter’a taşıyınca iş FBI’a kadar gitti.

Maryland’daki Budist lider Alyce Zeoli, William Lawrence Cassidy ile arkadaş oldu. Ancak ikilinin arası bozulunca Cassidy, Zeoli hakkında ağzına geleni çeşitli blog ve Twitter’da yazdı. Cassidy’nin bu saldırgan tavrından şikayetçi olan Zeoli ise soluğu FBI’da alarak Cassidy’nin tutuklanmasını istediğini belirtti. Mahkeme ise Cassidy’nin hareketlerinin Zeoli’yi duygusal çöküntüye uğrattığı gerekçesini yeterli görmedi.

Cassidy’nin sosyal medyada ve internette paylaştığı bilimum saldırgan tavırlı yazının şahsa direkt yönelen bir telefon, e-mail ya da arama olmadığı için mahkeme, kişinin konuşma özgürlüğünden yana karar verdi Bu karar karşısında Zeoli ve avukatları ise şaşkın. İş sosyal medyada saldırmaya gelince insanlar hakkında ileri geri konuşmak A.B.D. kanunlarınca konuşma özgürlüğü oluyormuş.

Hakim, Cassidy’nin yazdıklarını kimsenin zorla okumadığını belirterek, bunların kişisel görüş paylaşma mecraları olduğunu belirtti. Cassidy’nin anayasadaki özgürlük kurallarından ilkinde belirtilen hakkının, karşı tarafın durumdan rahatsız olmasına rağmen, dini inanç ya da siyasi tutumunu sorgulayıcı nitelikte de olsa korunacağı belirtildi.

Mahkeme, kararı henüz onamadı ancak Zeoli’nin avukatları, karardan dolayı müvekkillerinin hayli tedirgin olduğunu belirtti.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş