2011’i sonlandırırken yeni yılda bizi ne gibi teknolojik oyuncakların beklediğinin hayalini kuruyoruz. Bu arada Apple ile ilgili dedikodu kazanları kaynamaya başladı bile. Apple’ın 2012’nin son çeyreğinde Amazon’un Kindle Fire’ı boyutlarında 7,85 inçlik bir tablet çıkartacağı söylentileri ortalığı şenlendirirken Apple’ın kahramanı Steve Jobs’un küçük tablet karşıtlığı bu kadar kısa sürede mi delindi dersiniz?

Amazon’un Kindle Fire tabletinin başarısından etkilenip Apple’ın da iPad Mini adını vereceği bir tablet piyasaya süreceği söylentileri meraklılarını heyecanlandırırken uzmanları da düşündürtüyor. Kindle Fire’ın küçük ve ucuz oluşunun piyasayı hareketlendirici etkisinden dolayı bu düşünceye kapılanlara ise Apple ile ilgili birtakım tüyolar vermekte fayda var.

Apple kısa vadede para kazandırıcı ve piyasayı doyurucu işler yapmaktansa premium ürünler piyasayı çıkarmayı şirket politikası haline getirmiş bir yapı. Hal böyle olunca da Apple’ın yüksek kalite ve belirli bir kesime hitap eden ürünler yapıyor olması dikkatler kaçmaması gerekiyor. Söz konusu mini tableti fiyat avantajından dolayı çıkartacak olması Apple’ın marka değerine zarar verecek bir iş olur.

iOS cihazlarının çok iyi çalışıyor olmasındaki en önemli neden ise ölçeklendirilebilir yani her cihaza uyum sağlanabilir teknik ve teknolojik araç ve yazılımların kullanıyor olması. Yani Apple’ın oturttuğu bir standart var ve bunu hangi cihazına götürüp, sağından solundan oynanırsa, neticede ortaya son derece elverişli kullanıcı deneyimi sonucu çıkıyor.

Apple’ın başarısındaki bu tek tip yapılanma sayesinde uygulama yazılımcılarının da işi bir hayli kolay, ki bu yüzden de her geçen gün yepyeni iOS uygulamaları çıkıyor. Ancak Android’de iş o kadar kolay olmuyor ve yazılımcılar da Android’in bu meşakkatinden dolayı iOS yazılımı kadar çeşitlilikte uygulamalar üretemiyorlar.

Apple’ın, LG Display ve AU Optronics’ten 7,85 inçlik ekran panelleri satın alacağı haberinin bu etkiyi yaratmış olması oldukça yüksek ancak diğer faktörleri de göz önünde bulundurmakta yarar var. Söylentilere göre ise bu mini tabletler 2012’nin sonunda piyasaya çıkacak. 2012’in ilk çeyreğinde ise yeni iPad’in çıkacağının heyecanı ise çoktan Apple hayranlarını sarmış durumda.

Kindle’ın iPad’e rakip olduğunu düşünmek çok da mantıklı bir düşünce değil aslında çünkü bu elmalarla armutların farkı gibi bir kapıya çıkıyor. Bunun yanı sıra Apple’ın iPad kategorisini zenginleştirmek ve genişletmek istemesi olası bir ihtimal ancak bir Android tabletin başarılı olmuş olması Apple’ı stratejilerden bir anda böyle döndürür mü bilinmez. Bekleyip göreceğiz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.