Vodafone “direk” olarak 20 milyar euro gelir yazacak

GSM dünyası çok garip. Tek bir büyüğü yok. Büyük olan, global olma sevdasıyla yola çıkan firmalar bir ülkede birinci bir diğer ülkede ikinci sırada yer alabiliyor. O yüzden de bir ülkede attığı adımlar diğer ülkede yanlış olabiliyor. Bir ülkede eleştiri dozunda verdiği demeçler diğer ülkede kendisine verilen demeçler haline dönüşebiliyor.

Bu konuda elimizde mükemmel bir Vodafone örneği var. Dünyanın en büyük ikinci operatörü olan Vodafone (birincisi herkesin gözden kaçırdığı 852 milyon abonelik China Mobile) Türkiye’de ikinci sırada. Tüm ülkelerde birinciliğin ekmeğini yerken Türkiye’de ikinci olmanın zorluklarını yaşıyor.

Geçtiğimiz yıllarda baz istasyonu konusunda ciddi sorunlar yaşadılar Türkiye’de. Yerleşik ve kapsamaya çok çalışmış Turkcell ile aynı hizaya aynı parayı harcayarak gelmeleri mümkün değildi. Bu konuda ciddi açıklamalar yaptılar. O yıllarda Turkcell kurduğu direk paylaşım şirketiyle baz istasyonu direkleri kiralama seçeneği sundu. Ama bu kabul görmedi. Baz istasyonu paylaşma üstüne istekler yoğunlaştı. O zamanlar Turkcell’in kurduğu Global Tower üstünde yoğun polemikler yaşandı.

Aradan zaman geçti ve önümüze şu haber düştü: Vodafone Avrupa’da baz istasyonu direği işine giriyor ve bundan yaratacağı değer yaklaşık 20 milyar Euro…  Şirketin adı TowerCo. Vodafone’un hizmet verdiği 10 ülkede 61.700 direk anlamına geliyor bu şirket. Başta İngiltere, İspanya, Almanya ve Fransa gibi çok para kazandıran ülkelerin kapsanması gereken ve para pasan alanlarının yükde 75’ini kapsıyor. Yıllık 1,7 . milyar Euro gelir yaratıyor ve net kar 900 milyon Euro olarak öngörülüyor.