Vodafone noter huzurunda 400 gigabit hızı yakaladı

Vodafone noter huzurunda 400 gigabit hızı yakaladı

Gorsel_1Vodafone, yeni nesil genişbant teknolojilere yönelik test çalışmalarına bir yenisini daha eklemiş. Şirket, Türkiye’de 400 Gbps’lik hızda veri iletimi sağlayan DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing/Yoğun Dalga Boyu Bölmeli Çoklama) teknolojisini fiber altyapısında başarıyla deneyen ilk operatör olmuş. Vodafone’un test ettiği yeni DWDM teknolojisi ile fiber altyapıda spektrum verimliliği artırılarak yüksek veri taşıma kapasitesine ulaşılabiliyor. Planlama ve işletim esnekliği sağlayan bu sistem sayesinde şebeke kapasitesi ve güvenilirliğinin yanı sıra müşterilere sunulan hizmet seviyesi de artırılabiliyor.

Vodafone’un İstanbul Tuzla’daki Santral Merkezi’nde 17 Haziran 2015 tarihinde noter huzurunda yapılan testlerde, İstanbul Tuzla ve Ankara Pursaklar Santral Merkezleri arasındaki 563 kilometrelik fiber kabloda kurulu bulunan Huawei OptiX OSN9800 DWDM sistemleri üzerinden 75 Ghz / 100 GHz bant genişliğinde 400 Gbps’lik kapasite taşındı. Vodafone’un mevcut fiber altyapısında bant genişliği 50 GHz olan her bir optik kanalda 100 Gbps’lik veri hızına ulaşılırken, test edilen yeni teknoloji ile birlikte 75 GHz’lik her bir optik kanalda 400 Gbps’lik veri hızına ulaşılabiliyor. Böylece, fiberde spektrum verimliliği yüzde 165 artırılarak bir çift fiber kabloda toplam 21,2 Tbps’lik kapasite taşınabiliyor.

Bunlar bize gönderilen bilgiler. “Oh tanrım Vodafone ne harika” kısmını bültenin burasında keserek TKNLJ formatında farklı açıklamalar yapalım size:

  • Wavelength-division multiplexing 1978 yılından bu yana üstünde çalışılan çok akıllıca bir şey. Fiberin üstünden geçen lazer ışığının kapasitesi belli. Uzmanlar ışığa renk gibi farklı boyutlar ekliyorlar. Böylece taşınan veri miktarı taşınabilir kapasitenin üstüne çıkıyor.
  • Erişebildiğim bilgiler kapsamında bunun büyük veri merkezleri arasında taşınabilen data miktarını artırdığı söyleniyor. Yani mevcut durumda evlere etkin biçimde 400 gigabit internetin girebileceği bir sistem yok. Ama bu hayata geçmeyecek demek değil. Evde 400 gigabiti ne yapacaksın sorusunu gündeme getirmiyorum. Hipotezlerle konuşuyoruz şu anda…
  • Vodafone yaptığı her testte mutlaka bir noter yatırımı yapıyor. Kimse de yahu niye bunu yapıyorsunuz demiyor. İnanıyorum ben size yahu dünya devisiniz. Kaldı ki kandıracak olsanız noter dediğiniz adam teknolog değil ki… Ekranda geçen yazıları denetliyor sonuçta. Ekranda geçen yazıları 4 ile çarp uygulaması yükleseniz bilgisayara noterin bunu anlayıp müdahale edecek bir altyapısı var mı?
  • Mali yılın sonunda fiberi 16 bin 700 kilometreye çıkaracaklarını dile getirmişler. Yetmez ama evet. Türkiye daha fazla fiber istiyor ve fiber konusunda atılan her adımı şahsen sonuna kadar destekliyorum. Ama ülke fiber konusunda yanlış adımlar attığı zaman ülke yöneticilerinin uzun boylu olanlarından korkup sessiz kalmak da olmaz. Daha cesur adımlar bekliyorum ülkenin altyapısı için para harcayan bu kurumlardan…

Yapılan işler çok güzel ama biz teknoloji severlere sunumunda sorun var gibi duruyor…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş