Vodafone Türkiye, Vodafone dünyayı taşıdı

Vodafone Türkiye, Vodafone dünyayı taşıdı

Vodafone, Nisan 2015 – Mart 2016 arası dönemi kapsayan mali yılı sonuçlarını açıkladı.

buyume

Vodafone Türkiye’nin gelirlerde elde ettiği büyüme hızı diğer ülkeleri gerçekten kıskandıracak seviyede

Vodafone Türkiye, 2015-16 mali yılı toplam gelirlerini, geçen yıla göre yüzde 27 artırarak tüm zamanların en yüksek gelir seviyesi olan 9,3 milyar TL’ye çıkardı. Böylece şirket, 2015-2016 mali yılında hem mobil hem de sabit hizmetlerde gösterdiği performans ile toplam telekom pazarında toplam gelirler bakımından en çok büyüyen operatör oldu. Vodafone’un servis gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,7 artış kaydetti.

Stratejik yatırım programı olarak yürüttüğü Dijital Dönüşüm Hareketi ile 2015-16 mali yılında 4.5G lisans bedeli dahil 4,2 milyar TL’lik yatırım yapan Vodafone Türkiye, bugüne kadarki toplam yatırımlarını 18 milyar TL’nin üstüne çıkardı.

Şirket, FAVÖK’ünü (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) yüzde 31 artış ile bugüne kadarki en yüksek seviye olan 1,7 milyar TL’ye ulaştırdı. Şirketin FVÖK’ü (Faiz ve Vergi Öncesi Kâr) ise yüzde 110 artış ile 588 milyon TL’ye ulaştı.

abone sayisi vdf

Vodafone’un toplam abone sayıları içinde grubunda çok muteber bir yeri var. İşte diğer ülkelerin mobil kullanıcıları sayısı…

Vodafone Türkiye’nin mobil abone sayısı ise 2015-16 mali yıl sonu itibariyle 22,2 milyona ulaştı. 2015-16 mali yılında toplam 1,4 milyon net abone artışı sağlayan şirket, bu mali yılda “en yüksek net mobil abone kazanan operatör” olmayı başardı. Şirketin, faturalı abone sayısı ise 1,2 milyon artış ile 9,8 milyona çıkarken, ortalama abone başına gelir (ARPU) son çeyrekte yüzde 13 artış kaydetti.

mobl data vdfn

Mobil data kullanımında Vodafone Türkiye ilk kez Avrupa’nın önde gelen ülkelerini geride bıraktı. Özellikle Almanya’yı son nefeste geçmiş olması oldukça enteresan.

Vodafone Türkiye abonelerinin veri kullanımı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 136 artarken veri gelirlerindeki hızlı büyüme de devam etti. Vodafone Türkiye, 2015-16 mali yılında bir önceki yıla göre veri gelirlerini yüzde 88 artırdı.

Önceki1 / 2Sonraki

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş