WordPress’i dahilerden kurtarın!

WordPress’i dahilerden kurtarın!

imageWordPress, yayıncılık anlamında dünyanın yükünü çeken bir içerik yönetim sistemi. O geldikten sonra bilginin özgürleşmesinde çok ciddi adımlar atıldığını söylemek hiç de yanlış olmaz. Eski içerik yönetim sistemleri bir yazının sayfanın neresinde çıkacağını yönetmek için bir “webci” tutmayı mecbur bırakıyor, küçük kozmetik değişiklikler için dahi para harcamaya mahkum ediyordu zaten içerik üretmekten hiçbir şey kazanamayan insanları. WordPress bu açıdan hepimizin hayatında yepyeni bir dönem yaşattı.
2000’li yılların başında PhpNuke gibi içerik yönetim sistemleri kullanmış, bununla portallar hazırlamış biri olarak WordPress farklı açılımlar sundu. Daha sağlam, yıkılmayan bozulmayan, yoldan geçen her kötü niyetli adamın indiremeyeceği, biraz okuma yazma bilen herkesin çekip çevirebileceği bir yapıya sahipti. Üstüne koyduğumuz küçük eklentiler ve dil desteğiyle bizim hayallerimizdeki siteleri verdi bize.
Ancak WordPress çok daha değişik kapılar açtı yayıncılık dünyasına: İnsanlar başkalarına muhtaç kalmamak için küçük eklentileri, hatta site tasarımlarını satın almaya başladı. O noktadan itibaren açık kaynak dünyasının küçük bilgisayar bilgeleri arasındaki eğlencesi olmaktan çıktı. Dünyada 80 milyona yakın sitenin lokomotifi oldu. Artık bir misyonu vardı, para kazanıyor ve kazandırıyordu.
Bu arada düzenli olarak kendini geliştiriyor, değişiyor ve insanlar için daha kolay kullanılabilir hale geliyordu. Geçtiğimiz günlerde 4.6 sürümü çıktı piyasaya. Kullananlar bilirler artık belli bir olgunluğa geldiği için WordPress’in her yaptığına güvenen biri olarak siteyi otomatik güncellemeye aldığımdan hiç oluru olmazını düşünmeden bu güncellemeyi siteye koydurttum. Fakat bu, yıllardır başıma gelmeyen belaların bir başlangıcı oldu. Siteye giren yeni sürüm, yıllardır siteyle uyum içinde çalışan, sitenin görünebilirliğini sağlayan temanın iç sayfalarının ne idüğü belirsiz bir hatayla çalışamaz olmasına neden oldu.
Ben sistemin bana sağladığı “teknik tarafını biz yaparız sen içeriğinle uğraş” düsturuyla yetişmiş bir insan olarak eşekten düşmüşe döndüm. Biraz dünyaya bakınca bu hatanın herkesin başına geldiğini anladım kısa bir zaman dilimi içinde. Ama ne benim gibi içerik ağırlıklı çalışanlar, ne de tekniği kuvvetli insanlar işin içinden çıkamıyordu. Meğer bazı temaların kullandığı bir takım yapılarda radikal değişimler yaşanmış.
Sözüne ve sesine çok güvendiğim teknolojik insanlar bunu büyük bir soğuk kanlılıkla karşıladılar. Çünkü onlar teknoloji virajlarından kolaylıkla sıyrılabilen insanlardı. Bunun benim için ne kadar büyük bir sorun yaşandığını anlayacak empati gücüne sahip olmadıkları için git temanı aldığın yerden bu sorunu hallet gibi dahiyane çözümler ürettiler. Onların içeriğin bir gün dahi görünmez olmasının yaratacağı yükü anlamalarını beklemiyorum ama büyük resmi görme yetilerinin kısıtlı olması beni çok üzdü.
Teknoloji sanılanın aksine teknologlar için yapılmıyor. Sıradan insanların sorunsuzca kullanabilmesi hedefi taşımalı. Aynı şekilde ilaçların reçetelerinin latinceye yakın bir dil olması gibi. Ben bu ilacı içersem yan etkisi ne olur sorusunu anlamak yerine inflamatuvar sistemlerin eredikte olur gibi bilgilere maruz kalmam gibi.
Eğer WordPress bir ERP sistemi olsaydı ve zaten her daim bir kurumda bunun için bir adam istihdam zorunluluğuna sahip olsaydık bu söylenenler doğru olabilirdi. Ama WordPress artık Aspirin gibi bir şey. Bakkaldan alınabilir ve bir bardak suyu olan herkes kullanabilir tadında bir uygulama haline dönüştü. O zaman onun gibi davranacak. PHP ve benzer yazılımları iyi kullananlar değil, cebinde 50 doları olan ve sitesini benzersiz yapabilmeyi hedefleyen insanları hedefleyecek. Eğer bir yenilik yapıyorsa bunu herkese öncesinden eksiksizce duyurabilecek. Nitekim sitenize bu yazılımı yüklediğinizde bir giriş ekranı oluşturuyor size. Olabilecek şeylerden haberdar ediyor, sonraki uygulamaların yapabileceklerini tanıtıyor. Bu önemli bilgiyi orada vermemek bildiğiniz kullanıcısına yaptığı ihanet ya da en hafif tabiriyle baştansavmacılık oluyor.
Buradan bir minik söz de bilgisayar kullanım yetenekleri üst seviyede olanlara: onlar dahiler ve bazı takılarda olduğu gibi dahiler toplumdan ayrı yazılıyor, toplum gerçeklerinden ayrılıyor. Mükemmel bir yazılım tanımı herkesin rahatça kullanabileceği bir yazılım. O yüzden Android şahane bir uygulama ama Apple daha çok ve pahalıya satılıyor. Çünkü 55 yaşındaki biri telefonla bir şey yapmak istediğinde “şimdi ona root olup hanpirileri zangudik yap” gibi önergeler yerine bas kullan kapatınca gitsin kolaylığını tercih ediyor.
Wordpress bu marka vaadline gelmişti. Şimdi çıkıyor. Umarım bu uygulamayı bilgisayar dahilerinin elinden alırlar. Böyle gitmez çünkü…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş