Beyaz eşya ve Tüketici Elektroniği sektöründe dünyada düzenlenen en büyük etkinliklerinden biri konumunda olan IFA Fuarı’na bu yıl gerçekleştirilecek milli katılım organizasyonuyla 14 beyaz eşya yan sanayi firmamız katılım gösterecek ve fuarda yaklaşık 45 Türk firması ürünlerini sergileyecek.

Bu yıl 27. Hall 260 No’lu standtaki Türkiye Pavilyonumuzda T.C Berlin Büyükelçiliği yetkilileri, T.C Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ve TBMM Milletvekillerinin ağırlanması bekleniyor.

Türkiye Pavilyonunda yer alacak 15 Türk firması şunlar:

AKIM METAL SAN. VE TİC. A.Ş.
ATASAN METAL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
DE-KA ELEKTROTEKNİK SAN. VE TİC. A.Ş.
EKİNLER ENDÜSTRİ SAN. VE TİC. A.Ş.
ERTA ELEKTROMEKANİK İMALAT SAN. VE TİC. A.Ş.
FEREL ELEKTRONİK SAN. TİC. A.Ş.
GENÇLER KABLO SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
ICM ENERJİ VE SOĞUTMA TEKNOLOJİLERİ SAN. A.Ş.
KABEL KABLO ELEMANLARI SAN. VE TİC. A.Ş.
MİKSAN BEYAZ EŞYA VE YAN SANAYİ ÜRÜNLERİ PAZ. DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.
SAN METAL SAN. VE TİC. A.Ş.
TECHNOCAST OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş.
TELAS LASTİK SAN. VE TİC. A.Ş.
TELESET GROUP SAN VE TİC. A.Ş.
TURAŞ GAZ ARM. SAN. TİC. A.Ş.

Bu noktada Türk firmalarının oraya gitmesini sağlayan, emeği geçen herkes çok büyük bir teşekkürü hakediyor.

Ancak teşekkürü hakeden başka firmalar da var… O fuara Arçelik ve Vestel gibi beyaz eşya devleri de katılıyor. Hatta gelen bilgilere bakacak olursak Vestel, o fuarın en büyük katılımcılarından biri.

Ancak bu 15 katılımcı firmanın en önemli özelliği bence Türk büyük beyaz eşya üreticisi firmaları tarafından desteklenmesi ve bugün oldukları hacim ve büyüklüğe gelmesinin sağlanması. Muhtemelen Vestel ve benzeri firmalar bu firmalarla iş yapmıyor olsalar onların fuara katılacak ne nefesi olurdu ne de motivasyonu. İşte bence Türk teknolojisine yapılmış en büyük katkı budur.

Zaman zaman telefonların ve bazı ürünlerin Türk olarak nitelenmesini eleştiriyorum. Ama devlerin bu 15 firma gibi potansiyel devleri büyütüp fuarlara hazırlaması benim nezdimde Türk teknolojisine yapılmış en büyük katkıdır. Yoğurt, Ayvalık tostu ve Cağ kebabı gibi yüzde 100 Türk ürünleriyle füze yapana kadar bu firmaların Türkiye’ye yaptığı en büyük katkı bence budur.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.