Xiaomi telefonlarını sulandırıyor

Xiaomi, 2022’nin ikinci yarısında Loop LiquidCool sistemini telefonlara uygulayarak akıllı telefonlar için soğutma teknolojisinde büyük bir atılım yapmayı planladığını açıkladı.

Yaptığı açıklamada, havacılık endüstrisinde kullanılan tekniklerden ilham alan ısı dağıtma teknolojisinin, sıcak hava ve soğutma sıvısı sirkülasyonunu ayırırken, geriye doğru ısı akışını engellediğini söyledi.

Geleneksel soğutma (VC) seçenekleriyle karşılaştırıldığında, teknolojinin iki kat daha fazla soğutma kapasitesine sahip olduğunu ve bu da onu mevcut en verimli akıllı telefon soğutma sistemi haline getirdiğini dile getirdi.

Loop LiquidCool modülü ile değiştirilen orijinal VC ile özel bir Xiaomi Mix 4 ahize kullanılarak yapılan 30 dakikalık bir oyun testi sırasında şirket, cihaz sıcaklığının maksimum 47.7 ℃ seviyesinin altında kaldığını ve işlemcinin standarttan 8.6 ℃ daha düşük olduğunu söyledi.

Şirket, yeni nesil sistemin CV sıvı soğutma ile aynı yöntemi kullanmasına rağmen, yeni form faktörünün verimlilikte önemli bir gelişme sağladığını açıkladı.

Açıklamada, geleneksel VC sistemlerinin gazlar ve sıvılar için ayrı kanalları olmadığı, sıcak gaz ve soğuk sıvıların özellikle yüksek iş yükleri altında karıştığı ve birbirini engellediği belirtildi. “Halka biçimli bir pompa, hava geçiş direncini yüzde 30 azaltan özel bir gaz borusu tasarımına sahiptir. Daha düzgün bir buhar akışı sağlanarak, maksimum ısı transfer kapasitesi yüzde 100’e kadar artırılıyor.”