Brezilya 5G açık artırmasında milyar dolar barajını geçti

Brezilya’nın 5G açık artırmasındaki teklif sahipleri, satışın ilk gününde 5G lisansları için 7,1 milyar BRL’den (1,27 milyar $) fazla harcama yapmayı taahhüt etti. Yerel operatörler Telefonica, Telecom Italia ve America Movil büyük harcamacılar oyarak ön plana çıktı.

Brezilya’daki en büyük üç operatörün yanı sıra, Brisanet, Algar ve Sercomtel, düzenleyici Anatel tarafından gün boyunca yayınlanan bireysel tahsis sonuçlarına göre, satışın açılış gününde etkin oldu.

Toplamda 15 teklif sahibi, şimdiye kadar her bir spektrum bloğunun üzerine konan ilk rezerv fiyatını oldukça aştığı satışa katılmaya hak kazandı.

Açık artırma, operatörlerin Huawei ekipmanlarını ilgili ağlarda kullanmasına izin verip vermeme konusundaki tartışmalar sürerken birkaç kez ertelenmişti .

Satışı başlatan Brezilya iletişim bakanı Fabio Faria, ülkenin “Latin Amerika’daki ilk 5G’ye” sahip olacağını söyledi: “Brezilya’nın dijital ekonomide olduğunu dünyaya göstereceğiz, dijital dönüşümle ilgileneceğiz.”

Geçen ay yayınlanan bir belgede, düzenleyici, satılan tahsislere 50 milyar BRL’lik bir ekonomik değer koydu, ancak hükümet tarafından yalnızca 9 milyar BRL’nin tutulacağını ve geri kalanının dijital hizmetlerin kapsamını ve erişilebilirliğini genişleten çeşitli projelere harcanacağını belirtti.

Anatel, operatörlerin çeşitli kapsama taahhütlerini içeren 5G lisanslarının yükümlülüklerini yerine getirmek için toplam 70 milyar BRL harcaması gerektiğini tahmin ediyor.