Xoom’un Fiyatı Belli Oldu

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen CES’in en çok ilgi gören ürünlerinin arasındaydı Motorola Xoom. Gelecek ayın 17’sinde piyasaya sürülecek olan cihazın teknik özellikleri ve fiyatı da belli oldu. Ancak sanki kullanıcılar bazı ürünleri beğenirken bir şeyi gözden kaçırıyorlar, Apple “Bunlar buhar gibi, gidici” sözünde haklı olabilir.

10.1 inçlik ekranı, 1280 x 800 çözünürlüğü, 3G bağlantısı, HD kamerası, Android işletim sistemi ve 32 GB’lık modeliyle Xoom’un satış fiyatı 700 ile 800 dolar arasında değişecek. Güzel gibi. Ama sorunlar şurada:

– iPad’in 32 GB’lık modeli 729 dolara satılıyor, dolayısıyla arada ciddi bir fiyat farkı yok. Hatta bazı modeller iPad’den daha pahalıya satılacak. iPad’in tahtına oynayan bir cihazın fiyatının bu cihazın fiyatıyla yarışabilmesi gerekiyor. Bu da şu anda görünmüyor.

– Uygulamalar bir başka sorunu teşkil ediyor. Apple’ın 10 milyar download gerçekleştiren Appstore’unda 60 binin üzerinde iPad uygulaması bulunuyor. Motorola’nın tek başına kadar uygulama desteği verebilir, ciddi bir soru işareti.