dinlemeHabertürk gazetesi BTK başkanı Tayfun Acarer ile sıkça sorulan sorular ve bunların cevapları konusunda bir röportaj yapmış. Gelin BTK başkanının cevaplarıyla TKNLJ sitesinde sıkça sorulan soruları bir araya getirelim. Cevaplar tatmin edici mi, hep beraber bakalım:

Acarer: Ya internete konan bilgiler sapteyse? O insanın düştüğü mağduriyeti tahmin edebiliyor musunuz? Sizin 2-3 dakikalık bir ses kaydınızı alıp o ses kaydından hiç konuşmadığınız ifadeler üretilebilir.

TKNLJ: Peki ya değilse? Eğer bu bilgiler sahte değilse o zaman BTK gibi bir kurum, ülkenin geleceğini etkileyecek bir rüşvet skandalını örtmek için devletin en önemli kurumunun kullanılması sağlanıyorsa? BTK bunun vebalinin altından kalkabilecek mi? O yüzden bu işin BTK içinde dokunulmaz biri tarafından yapılmasının değil, mahkemelerin kaldırmasının sağlanması gerekiyor. İsterse erken olsun isterse geç… Bu arada 2-3 dakikalık ses kayıtlarını alarak bundan ses üretmek diye bir teknoloji yok. En azından başbakan ve oğlu arasındaki tarzda konuşmalar üretebilecek bir teknoloji yok. BTK’nın bu konuda demeç vermesi birilerini temizlemeye yönelik algılanabilir. Çok yanlış bunu savunmaya çalışmak…

Acarer: Bunların ne kadarı sahte ne kadarı gerçek bilmiyoruz. Bundan mağdur olan kişi müracaat ediyorsa bu onun hakkıdır.

TKNLJ: Hayır verilerin kaldırılması kimsenin hakkı değildir. Haber amaçlı bilgilerin kaldırılması ne habere konu olan insanların ne de bu işle yetkilendirilmiş bir kurumun hakkı değildir. Ben banka soyarsam ve bunun kayıtları internete düşerse buna sadece mahkemeler bakabilir. Acaba BTK Ergenekon ve Balyoz duruşmalarında basına ve internete düşen bilgileri kaldırmak için kendiliğinden harekete geçti mi? Ben cevabını biliyorum kesinlikle harekete geçmedi. Çünkü bu işvereni devletin karşısında değil yanında olduğu bir şeydi. Onlara dokunmayıp bunlara dokunmak hakkaniyetli mi? Cevap veriyorum, hayır!.

Acarer: Ses kayıtlarının binlerce siteye yayılması durumunda engellenmesi Plan Bütçe Komisyonu’nda bazı milletvekilleri tarafından da gündeme getirildi ve bununla ilgili tedbirin alınması istendi. Hazırlanacak tüzükte bununla ilgili de bir formül bulunacak diye ümit ediyorum. Yüzde yüz sonuç almak çok zor ama yüzde 99 alırsınız.

TKNLJ: Haber amaçlı sitelere yayılması durumunun önüne geçilmesinin istenmesi bile kötü bir hareket olur. Bir haberin önüne geçmek, o haberi internet ortamından çıkarmaya çalışmak kimsenin görevi de değildir haddi de… Hele konan yazların sahteliğine karar vermek veya bunlar sahte diyene hemen inanarak aksiyon almak ülkeye ve anayasal haklara yapılmış en büyük darbedir.

Acarer: Engellemeler erişim sağlayıcıları birliğinin kurulmasıyla, en geç 19 Mayıs’ta başlayacak.

TKNLJ: Kanunun çıkarılmasının üstünden 3 ay geçmesi gerekiyor. Bu anlamda 19 şubatta geçen kanun 19 Mayıs’ta başlayacak. O zaman şu anda Başbakan ve oğlunun konuşmalarını kaldırmaya çalışmak, bunun için servis sağlayıcılara zorlayıcı kararlar göndermek kanuni mi?

Acarer: Kriptolu telefonların iki tür var. Biri hardvvare ile telefona parça eklenerek yapılıyor ki o daha emniyetli. Diğeri yazılımla yapılıyor ve onun kırılması daha kolay. Ne kadar ucuzsa o kadar güvensizdir.

TKNLJ: Keşke bir mühendis böyle demeseydi. Ne kadar ucuzsa o kadar kötü… O zaman BTK’nın kullandırdığı internet filtresi bedava. Bu filtre dünyanın en kötü yazılımı mı oluyor şimdi?

Acarer: (Sorulan şu soruya cevaben: 3 dakikalık bir konuşma alınıp bambaşka bir konuşma üretilebilir’ dediniz ama sese dijital ortamda duygu vermek imkânsız değil mi?) Teknoloji geliştikçe hepsi mümkün. Çok berrak bir ses olsa haklı olabilirsiniz. Fakat böyle derinden gelen bir sese parazit de basarsanız ne olduğunu anlatmazsınız.

TKNLJ: BTK başkanının bu konularda görüş vermiyor olması lazım. Birileri, ki bu başbakan da olsa, korumaya çalışmıyor olması lazım. Başbakanın sate olduğunu kanıtlayacağız deyip de kanıtlayamadığı konulara BTK başkanının girmemesi lazım.

Acarer: Beraber görünmek istemediğiniz biriyle bir fotoğrafınız konmuşsa bu özel hayatın gizliliğinin ihlalidir. Sürecin daha hızlı işlemesi için mağdur Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne başvuruyor. Görüntüdeki kişinin kendisi olduğu tespit edilince 4 saatte URL engelleniyor. Sonra 24 saat içinde mahkemeye gitmesi gerekiyor. Mahkeme de 48 saat içinde karar veriyor. TİB ve BTKyine devrede değil. Süreç; vatandaş, mahkeme ve birlik arasında geçiyor.

TKNLJ: Mesela ben bir banka hırsızıyım. Banka soyarken yakalandım. Resim ve videolarım var. Benim kişilik haklarıma aykırı diye bunu kaldırabilecek misiniz internetten? Peki banka hırsızıyla devleti soyan bir insan arasındaki farkı kim tayin edecek? TİB içindeki bir dokunulmaz mı? Olur mu hiç öyle şey? Bu işi yapanlar yargılanma riskiyle karşı karşıya kalabilir bu devran döndükten sonra…

Acarer: Sayın Bakanımız Lütfi Elvan Bey, yasal prosedürden önce “uyar-kaldır”ın çalışmasını istiyor. Erişim Sağlayıcılar Birliği iletişime geçip uyardığında içerik kaldırılırsa engellemeye lüzum kalmayacak.

TKNLJ: İşte şimdiye kadar karşımıza hiç çıkmayan bir veri: Uyar kaldır konusunda internetçileri uyarmakla yükümlü olan kurum Erişim Sağlayıcıları Birliği olacakmış. Düşünün bir kere birlikten Türk Telekom veya Vodafoe yetkilisi beni arayarak o videoyu kaldır Serhatçığın diyecek. Ne diyorsunuz siz yahu? Olacak iş mi bu?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.