Google ne hakla geleceğin basını oluyor?

yerel secimGeçtiğimiz haftalarda Google bir duyuru yaparak yerel seçimler için bir adres hayata geçirdiğini dile getirdi. Adres öyle acayipti ki hem haber getiriyor, hem genel bilgi veriyor hem de belediye başkan adaylarını canlı sohbetlerle halkla buluşturup mümkün olan en üst düzeyde etkileşim kuruyor.

Bunun haberini aklımdaki soruları bizzat Google ekibine ileterek yapmaya karar verdim. Çünkü yazdığım ve daha da yazacağım gibi geleceğin medyası burada bir yerlerde karşımıza çıkacak. Daha demokratik olmayacak belki, daha da açık olmayacak ama farklı bir medya olacak.

Google’a bu kapsamda projenin ana fikrini sordum. Bu yerel seçimleri vermek için Türkiye mi öneri getirdi yoksa Google globalin fikri miydi… Google buna şöyle cevap verdi:

– Dünyanın farklı ülkelerinde genel, başkanlık seçimleri dönemlerinde bu tür çalışmalar yapıyoruz. Ancak bunu yaparken içerik ve sayfa tasarımı açısından yerel beklentileri karşılamaya önem veriyoruz. Bir süre önce Fransa ve Almanya’daki seçimlerde benzer uygulamalar hayata geçirildi. Dünyada var olan bilgiyi erişilebilir kılarak kullanıcılara fayda sağlayabilmek misyonumuz doğrultusunda Türkiye’de de yerel seçimlerle ilgili ihtiyaç duyulabilecek bilgileri Yerel Seçim 2014 portalı altında toparladık.

Biraz projenin yapılma sebeplerini sorguladığımda içinden çok çıkamıyorum. Para mı? Değil gibi gözüküyor çünkü sitede tek bir reklam bile yok. Acaba adaylardan bir ücret alınması söz konusu mu? Google buna açık yüreklilikle cevap verdi:

– Bu, globalde Google.org ekibi tarafından geliştirilen bir proje. Bu projeyle sadece bu bilgiyi dünyanın neresinde olursa olsun herkese erişilebilir kılmak amaçlanıyor.

Bu oluşumun içinde bulunmak isteyenler size nasıl başvurabilirler? Zira projede daha çok şu anda mecliste olan partiler bulunuyor, diğerlerini de başvurmaları halinde alacak mısınız? Google bu soruya belki biraz hızlı oluşturulmuş, soruyu karşılamayan bir cevap verdi. Belki ileride bu sorunun cevabını verebilirler bize:

Canlı seçim sonuçlarını paylaşacağımız 30 Mart gecesinde tüm partilerin sonuçları harita üzerinden paylaşılacaktır.

Seçim sonuçlarını mümkün olduğunca eş zamanlı göstermek gibi bir planınız var mı diye sorduğumuzda Google’ı çalışma prensiplerini de öğreniyoruz. Evet koca dev seçim sonuçlarını Anadolu Ajansı’ndan aldığı verilerle hepimize iletecek. Yani bu anlamda geeceğin medyası da olsanız konvansiyonel yolları kullanıyorsunuz…

Halk buraya nasıl katılımda bulunabilir sizce? Bu sorunun cevabı da benim için çok önemliydi. Google bunun için dedi ki:

Web, birçok alanda olduğu gibi politika iletişimi ve etkileşiminde de güçlü bir araç. Online dünyada oluşturduğumuz  bilgi portali ile seçmenlerin seçimler ile ilgili merak ettikleri bilgiye hızlı ve kolay erişimini sağlarken, adaylara da seçmenleri ile etkileşim kurmalarına imkan tanıyacak araçları sunuyoruz. Kullanıcılar seçim sohbeti için takvimlerine hatırlatma koyup, sohbet yayınlarını Google+ etkinlik sayfasından veya YouTube kanalından  canlı olarak izleyebilecekler.

Bu iş birçok anlamda geleceğin medyası olmaya aday. Ama konvansiyonel medyadan nelerin farklı olması gerektiğinin şartlarını şimdiden net bir biçimde koyabilmemiz lazım. Maddelerle sıralayalım:
  1. Bu işi yapanlar iktidar partisinin de bağımsız adayın da yanında aynı seste olmalı. Başbakanın yanında durduğu adamla sokaktaki adamın sesi aynı gürlükte çıkmalı.
  2. Herkes tarafından erişilebilir olmalı. Halktan biri ben de adayım dediğinde sistemin içine hızla girebilmeli.
  3. Google’ın arama motorlarının farklı güçleri böylesi projelerde ortaya konabilmeli. Örneğin seçim sonuçları Anadolu Ajansı gibi kurumların insafından çıkarılmalı, bu sonuçları verecek farklı ortamlar yaratılmalı. Ne bileyim sandık başındaki insanların sonuçları belli bir sisteme atabilmesi sağlanmalı…
  4. Şu andaki bakış açısı çok iyi gelecek vaadeden bir sistem. Ama şu anda geleceğimizi kurtaracak bir sistem olmaktan uzak sadece ana akım partileri kucaklayan görünüşüyle…