Yabancı otomobillerin esas neresine bakmalıyız?

Kafaya taktık Türk otomobili yapacağız. 5 şirket cumhurbaşkanı eşliğinde toplandı biz yaparız, asarız keseriz diye bağırdı çağırdı. Bunun için yurt dışından örnek otomobil bile aldık şunun şurasını burasını kurcalayalım da kralını yapalım diyebilmek için.

Yapar mıyız? Günümüzde evde 3D yazıcıyla dünyaları yapıyor minicik çocuklar. Doktorlar karaciğer basıyor. Biz bunu mu yapamayacağız? Aslanlar gibi yaparız.

Fakat biz yabancı otomobillerin yanlış yerlerine bakıyoruz gibi geliyor bana hep. MEsela kaç yaptığına bakıyoruz, rengine vitesine filan bakıyoruz. Mercedes-Benz bir bülten geçti. Oradan bakalım isterseniz:

Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin, 2013 yılı sonunda, global IT stratejisi kapsamında Türkiye’yi bilgi teknolojileri üslerinden biri olarak konumlamasıyla birlikte Hoşdere tesisleri içerisinde açılan Küresel IT Çözümleri Merkezi global sorumluluk alanını genişletiyor. SAP (Systems Analysis and Program Development) ve Uygulama Yaygınlaştırma (Rollout) konularında Avustralya’dan Tayland’a, Almanya’dan Çin’e kadar 30 farklı ülkeye hizmet veren ve hâlihazırda 250 kişiye istihdam sağlayan Küresel IT Çözümleri Merkezi, kurulduğu günden bugüne büyük çapta organizasyonel büyüme ve başarı elde etti.

 

Mercedes-Benz Türk, Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz diyor ki: “Türkiye, ana şirketimiz Daimler için önemli ve büyüyen bir pazar konumundadır. 2013 yılı sonunda kurulan Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin İstanbul’da açılması da bunun en büyük örneğidir. Merkezimizde IT alanındaki uzmanlık bilgimizi yine kendi şirketimize uluslararası destek olarak aktarıyoruz. Dünyada 30 farklı ülkeye hizmet veriyor ve çok büyük, çok başarılı projeler hayata geçiriyoruz. Merkezimizi daha da geliştirerek yeteneklerimizin, teknik bilgi ve birikimlerimizin farklı kültürlerle harmanlandığı, güçlü ve uluslararası ekiplerin yer aldığı dünya çapında bir organizasyona dönüştürmek için emin adımlarla ilerliyoruz…”

Bizler burada Mercedes araba satıyor sanarken aslında onlar dünyaya ülkelerinin yazılım şirketi SAP’yi itiyorlar. Yazılımda göreli olarak geride kalan ülkesinin şirketlerini Mercedes’e bindirip ülkelere götürüyor. Ben nasıl olsa buradayım gel sen de benim yanımda dükkan aç el birliğiyle Almanya’ya daha fazla para kazandıralım diyor.

Bizim yurt dışına açılmış kaç şirketimiz buradan oraya bir Türk şirketi taşıdı? Mesela Ukrayna’da bir operatör Vestel Venüs satıyor mu? Logo Yazılım’ın bir şubesi Belarus’a açıldı mı?

Bizim Türk otomobilinden önce yapacak çok şeyimiz var, gitmemiz gereken çok yol var. Bunların hiçbirinin şanzımanla alakası yok.

Mercedes ve Alman zekasını kutluyorum.