Yahoo’dan Facebook’a Kanca

Sürekli CEO değiştiren, gerileme döneminde olan ve ne taktik denediyse istediği sonucu alamayan Yahoo, firmanın gelirlerinden memnun olmayınca telekom dünyasının bir klasiği olan patent davalarına yöneldi. Yapılan açıklamada geçtiğimiz günlerde Kaliforniya mahkemelerinda dava açıldığı bildirilirken Facebook’un Yahoo’nun 10 patentini izinsiz kullandığı savunuldu.

Yahoo’nun açtığı davanın, Facebook’un en az 100 milyar dolar getiri beklediği halka arzından kısa bir süre öncesine rastlaması dikkat çekti. Facebook sözcüsü Jonathan Thaw, Yahoo’nun açtığı davayı medya kanalları aracılığıyla öğrendiklerini söyledi.

Thaw, “Facebook’un uzun zamandan bu yana iş ortağı olan ve bizimle olan ilişkisinden fayda sağlamış olan Yahoo’nun hukuki işlem başlatmış olmasından dolayı hayal kırıklığına uğramış durumdayız” ifadesini kullandı.

E-mail üzerinden açıklama yapan Yahoo ise “yasal mücadeleden galip çıkacakları konusunda kendilerine güvendiklerini” belirtti.  Şirket açıklamasında, “Maalesef, Facebook ile olan sorunlarımız çözüm bulmadı ve patentler için talep ettiğimiz tazminatı almak için mahkemeye başvurmak zorunda kaldık” denildi.