Yandex Microsoft ilişkisi sorularına cevap geldi

yandexYandex dün bir basın bülteni geçerek Microsoft’un tarayıcılardan hazır çıkan arama motoru olacağını dile getirmişti. Ben bunu Messi’si Fenerbahçe değil Microsoft Türkiye transfer edecek başlığıyla sizlerle paylaştım.

Orada birkaç soru sordum, Microsoft’tan önce Yandex buna cevap verdi:

Yandex ile Microsoft arasında gerçekleştirilen iş birliği ticari bir anlaşma olmakla birlikte finansal detayları gizlilik odağında değerlendirilmektedir. Yandex, Türkiye’deki İnternet kullanıcılarına özel olarak geliştirdiği arama hizmetini mümkün olduğunca çeşitli platformlar üzerinden sunmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda, birçok internet tarayıcısı dahilinde varsayılan veya alternatif bir arama motoru olarak kullanıcılara ulaşmaktadır (Firefox, Safari, IE, Yandex.Browser ve bu tarayıcının Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray kulüplerine özel sürümleri gibi). Bu çerçevede, Fenerbahçe taraftarları kendileri için özelleştirilmiş olan Fenerbahçe-Yandex.Browser İnternet tarayıcısı ve fbyandex.com.tr ana sayfası üzerinden aramalarını yaparak kulüplerine destek olmaya devam edecektir.

Bunlar Yandex tarafından gelen cevaplar. Elbette ki paralı bir iş bu. Fenerbahçe’den daha az aldığını düşünmek saflık olur. Türkiye’de bu sayede önemli bir noktaya geleceklerini öngörmek çok da yanlış olmaz bu hamleyle… Bunu bir Beşiktaş taraftarı olarak Fenerbahçe’nin iyiliği için vurguamak istiyorum: Ülkemizde arama yapanlar bilgisayar mühendisi değil. Eğer yoğun bir iletişim kurulmazsa insanlar tamam işte Yandex kullanıyorum deyip geçecekler. Özel bir fbYandex adresinden arama yapmayı düşünemeyecekler. Bu kulübün gelirlerinin düşmesi söz konusu olabilir. Bir kenara not edin bunu.

Bunun yanında Avrupa Birliği ile Microsoft arasında yaşananları hatırlayalım: Microsoft varsayılan (default) tarayıcısını kendisininki yaptığı için bayağı bir sopa yemişti Avrupa Birliği’nden. Microsoft tarafsızlık (neutrality) ilkesini kayıtsız şartsız el üstünde tumalı pamuklara sarmalıdır. Birinden para aldı diye bize onu dayatmamalıdır.

“Ne var canım böyle yapsa” diyenler için söylenmesi gereken şey şudur: Ya bundan sonra gazete uygulaması için bize sadece Milliyet ya da Yeni Akit gazetesini okumak için dayatırsa? Ya internetten ürün satın almak istediğimizde ‘gel sen önce hepsiburada.com’ adresine bak bulamazsan ötekilere gidersin” derse?

Ben bu etkinliği tehlikeli buluyorum. Öyle kolayca okunup geçilecek bir haber değil bu…