Yasadışı dinlemeler büyüteç altında

Yasadışı dinlemeler büyüteç altında

mnpYasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu, rapor yazımına başladı. Edinilen bilgiye göre komisyon raporunda, kapalı-açık izleme ve dinlemelerden GSM ve Wi-Fi böceklere, optik ve akustik dinlemelerden sahte baz istasyonlarına, donanım-yazılırn Üzerinden yapılan dinleme ve izlemelerden istemdışı emisyonları kullanarak yapılan takiplere kadar alınması gereken tedbirler ve yapılması gereken yasal düzenlemelere yer verecek.

Raporda, kamuoyunda özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği yönünde tartışmalara neden olan mobeseler de “İzleme Sistemleri” başlığı altında yer alacak. Bu başlık altında ayrıca karayolları, EDS ve özel güvenlik kameraları da ele alınacak.

“Mahremiyet” başlıklı bir bölümün de bulunacağı raporda, bu konuda yapılması gereken yasal düzenlemelere yer verilecek. Raporda, kritik altyapılar için milli olmayan sistemlerin kullanılmasının getireceği sıkıntılar ve olası çözümlere de değinilecek.

-Komisyonun çalışmalarıYasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu, çalışmaları çerçevesinde 12 toplantı yaptı. Komisyon bünyesinde kurulan Teknik Alt Komisyon 4, Hukuk Alt Komisyonu ise 9 toplantı gerçekleştirdi.

Komisyon aralarında Adalet, Gümrük ve Ticaret ile Ekonomi bakanlıklarının da bulunduğu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türksat, Telekom, GSM operatörleri, MİT, Jandarma ve Emniyet istihbarat gibi kurumların yetkililerinden bilgi aldı.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş