Yavrum amcanlara “bip”ini göster

Boy showing his new cell phoneGSM operatörleri ve regülatör arasında yeni polemik, bip savaşları… Bir kişi numarasını taşıyıp başka bir operatöre gidince onu arayanlar numarasından nerede olduğunu anlayamıyorlar ve bu yüzden bu kişinin numarası taşınmıştır demek için bir küçük bip sesi duyuluyor. En çok numara taşınan operatörler haliyle bu sesi istemiyorlar çünkü onları arayan daha kısa süre telefonda kalıyor biliyor ki şebeke dıı aranıyor. En çok numara taşınan operatörler bunun kalkmasını istiyorlar.

Bence o küçük bip sesi beni koruyor. Nereyi kaça aradığımı biliyorum bu sayede. Çünkü halen şebeke için ve dışı ücretlendirmeler birbirinden çok farklı. Her operatör için bu böyle. Dakikasına 3 kuruş vermek yerine 10 kuruş veriyorsam bunu bilmek benim hakkım olmalı.

Bu tip konularda operatörlerin kendi çıkarlarını değil halkınkileri düşünmeleri gerekiyor. Ben bu konuda çok hassasım. Başkalarını bilemem.

Bu minik sesin bir operatöre zarar verme ihtimalini anlayabiliyorum. Ama bir kişinin bile fazla ödeme ihtimalini ortadan kaldıracaksa kesinlikle orada durmalı. Bu konu tartışmaya açık olmamalı.