Yeni BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan kimdir?

Ömer Fatih SayanDr. Ömer Fatih Sayan, BTK başkan vekilliğinden asil başkanlığa atandı. Gelin onudaha yakından tanıyalım TKNLJ formatında….

  • İlk ve orta eğitimini Fatih İlkokulu, Fatih Koleji, Nişantaşı Anadolu Lisesi’nde tamamladı
  • Üniversite hayatı çok ilginç. Genelde ya mühendis ya sosyal bilimler olarak ayrışan insanların aksine o hem İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünü hem de Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi.
  • Tek bir üniversite bitirememe özelliği yüksek lisansta da devam etti: Münih Teknik Üniversitesi Haberleşme Mühendisliği’nin üstüne İstanbul Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yaptı
  • İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyomedikal Mühendisliği (Osnabrück Üniversitesi Bilişsel Bilim 2002-2006) Doktora eğitimini tamamladı.
  • Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM) Avrupa Birliği uzmanlığı eğitimi aldı
  • Oxford Üniversitesi St. Antony’s College’da Diplomasi Eğitim Programını tamamladı.
  • İletişim ve Müzakere Teknikleri, Ulusal Güvenlik Stratejileri, Proje Yönetimi, Müzakere ve Diyalektik Konuşma Yönetimi, Moderasyon ve Konuşma Yönetimi, International Conference on Cognitive Modelling, Interdisciplinary College2003, Logic and Creativity – Integrating Categorial Rules and Experience, Litografi – Çip Üretimi, Car wash sistemleri – Endüstriyel Tasarımı eğitim ve konferanslarına katıldı.
  • İngilizce ve Almanca biliyor.

Eğitim hayatına baktığımızda göze çarpan çeşitlilik özel hayatında da göze çarpıyor. Kendini politikacı olarak görüyor ve ve dışarı karşı da öyle tanımlıyor. 2007 yılında İstanbul 1. bölgeden milletvekili adayı gösterildi. Seçilemedi ancak hemen akabinde Başbakanlık müşavirliğine atandı.

Siyasi kariyerini netleştireck yöneticilik deneyimleri çok fazla: Örneğin İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mezunlar Derneği gibi önemli ve geniş kitleli bir organizasyona başkanlık yapmış. Üniversite öğrenimi sırasında İstanbul Üniversitesi ve Münih Teknik Üniversitesi’nde Öğrenci temsilcisi seçilmiş. İstanbul Üniversitesi Öğrenci Temsilcisi Seçimleri sonucunda Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğrenci Temsilci Başkan Yardımcılığı, sonrasında Başkanlığı ve Üniversite Öğrenci temsilciliği yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmuş.

Peki neler üstüne çalışıyor? O taraf da çok enteresan: 2000 yılında Münih Teknik Üniversitesi’nde “Handover Mechanism and Equipments for Cellular Mobile Communication” tezini vermiş. Yine Münih’te master tezi olarak İnsan – Makine iletişimi konusunda “Using Emotional Context Information in Multimodal Systems” başlığının altında görüyoruz ismini… İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı içinde duygusal zeka modeli oluşturulması doktora tezinde görüyoruz ismini… 2010 yılında ise bir anda bu kadar mühendislik alanının dışına çıkıp doğu ve batı arasındaki enerji politikaları konusunda politik analiz yazmış.

 

İlginç bir kişilik. Farklı yüzleri var. Tek alanın insanı değil orası çok belli. Burada uzun süre kalıcı olur mu, bir Tayfun Acarer gibi senelerce bu görevi yerine getirir mi? Zannetmiyorum. Oldukça politize bir kişilik ve partilerin, daha doğrusu AKP’nin onu pariden uzak tutacağını düşünmüyorum.

Verdiği mesajlarda politik kimliğini hiç saklamamış ama bürokrasi böyle bir şey değil. Politik görüşlerinin işine sirayet etmesini engelleyecek olgunlukta olduğunu aldığı eğitime bakınca tahmin edebiliyorum.

Kendisine onu bekleyen bu zorlu yolda başarılar diliyorum…