Yeni iPhone ile hayatımızda ne değişecek?

iphone 5sUzun zamandır beklenen hatta hakkında benim dahi spekülasyon yaptığım yeni iPhone ürün gamı görücüye çıktı. Bu telefonda öyle diğerleri gibi inanılmaz önemli şeyler yok göze görünür bazda. Ama arka planında çok ciddi değişimler var ve bunları sizlerle teknolog olarak değil, fütürist olarak paylaşmak istiyorum… İşte bir TKNLJ klasiği olarak parça parça gelsin özelliklerimiz…

 • Apple, ürünü sürekli yeni özelliklerle süsleyerek fiyatı hep aynı tutan kafadan vazgeçmiş. Bundan böyle iPhone, iki ayrı ürün gamında ucuz ve ultra gelişmiş pahalı ürün olarak piyasaya çıkacak. ABD satış rakamlarına baktığımızda az gelişmiş ürünün operatörle birlikte verildiğinde 99 dolar, diğerinin 199 dolar olduğunu hatırlatalım
 • Ucuz olan ürünün öngörüldüğü gibi plastik ve daha yetersiz işlemciyle sunulduğunu söylemek gerekiyor. Aman canım telefon telefondur bari iPhone olsun diyorsanız 5c ürünü size göre. Ben iPhone’un getirdiği tüm yenilikleri takip etmek istiyorum diyenler için 5s var.
 • Apple, yeni ürün gamında aslında gözle görülmeyenleri artırmış, diğer telefonların kendi aralarında verdiği savaşlara hiç girmemiş. Örneğin kamera olayında anlatıcıların ağzından hiç megapiksel lafı çıkmadı.
 • Kameradan başlamışken… Kamera konusunda özellikle yazılım desteğini, yeni iOS 7’nin özelliklerini arkalarına almışlar. İşlemci, siz fotoğraf çekerken birbiri ardına inanılmaz işler yapıyor. Işık, hareket, renkler ve flaşın durumu gibi birçok değişkeni birbiriyle harmanlayarak 1.000’in üstünde farklı karardan birini vererek en iyi fotoğrafı sizler için çekiyor. Kim bütün o fotoğrafçı hesaplamalarıyla uğraşmak ister ki diyorlar. Haksız da sayılmazlar…
 • Birçok kare fotoğraf çekerek içinden en iyisini seçme gibi diğer telefonlardan alışılagelen özellik iPhone’da da var artık.
 • Film çekmek için inanılmaz yenilikler hayata geçirmişler. Saniyede 120 kare çekebilen bir film sistemi hayata geçirmişler. Bununla çektiğiniz filmlerin çok üst düzeyde yavaş çekim halinde gösterilmesini sağlayabiliyorsunuz. Filmin istediğiniz yerini yavaş çekim yapabiliyorsunuz… Filmi çekerken 3X zum yapabilme özelliği sağlamışlar…
 • iPhone’un yeni özelliklerinin başında bence zikredilmesi gereken şey, ön tarafa 720 satırlık bir HD kamera konmuş olması. “Ön taraftaki kamerayı ne kullanacağım abi” sorunsalı ortadan kalkıyor bu sayede. Artık her iki tarafta da iyi kameralar var.
 • iPhone’a geleceğine neredeyse emin olduğum özellik kesinlikle beni yanıltmadı ve geldi. iOS 7 işletim sistemi dağıtıldığında herkes parmak izinden konuşmaya başlamıştı. Çünkü uygulamanın birçok yerinde parmak izine yönelten uygulamalar vardı. Ve bu doğru çıktı. Parmak izi bizlere çok farklı dünyalar vaadediyor.
 • Apple parmak izinizi kesinlikle kimseye vermiyor ve dünyayla da paylaşmıyor. Parmak iziniz yeni işlemcinin içinde saklanıyor. Parmak iziniz, herhangi bir kamera sisteminden geçirmek yerine zaten her zaman kullandığınız parmağınızı koyduğunuz yerden tanınıyor. Oraya çok özel bir algılayıcı koymuşlar. Bu sayede özel bir parmak izi okutma uygulaması bilgisine sahip olmanız gerekmiyor.
 • Parmak izi uygulaması sayesinde inanılmaz yeni uygulamalar geliştirilebilir. Bunun da en güzeli bence iTunes ve uygulama dükkanından bir şeyler satın almak için parola girmek yerine parmak izinizi kullanmak var. Şirketler için bu biyometrik bilgi çok önemli yollar açabilir ve kurumsal şirketler sırf bu özelliği için iPhone kullanmaya başlayabilir.
 • Gelelim işlemciye. Her sene bir sayı artan A işlemcileri bu sefer biraz abartmış. A7 işlemciler, sadece hız değil, görüntü işi için de inanılmaz değerler katmış el kadar telefona. 64 bit işlemci… Bilgisayarlara geldiğinde mutluluktan uçtuğumuz 64 bit teknolojisi artık iPhone telefonlarda var. Bu sayede hızın ötesinde farklı bir programlama düzlemine geçiliyor. Yeni uygulamalar çok ama çok farklı olacak…
 • Görüntü konusunda da yepyeni bir çağ başlıyor. Open GL standardına geçen Apple, bu sayede en ileri düzeyde grafik işleyecek ve asla takılmayan, üç boyutlu grafikli oyunlarla bize gelecek. Telefon tanıtımında gösterilen oyun bize çok şey anlatıyor. Bundan sadece birkaç sene önce bilgisayarlarımızda bile göremediğimiz oyun ve grafik standartlarını artık telefonlarımızda görebileceğiz.
 • Oyun ve işlemcideki yeni standartlar bizlerden çok yazılımcılara yeni bir dünya açacak. Bu saatten itibaren bidilik uygulama yapan yazılımcılar yerine gerçek yazılım mimarları devreye girecek, yepyeni bir dünyanın kapılarını açacaklar ya da kaybolacaklar.
 • Cihazın içinde M7 isimli yeni bir işlemci var. Bu işlemci bence tüm sunumun en büyük bombası. Baktığınızda hareket algılayıcısı için bir yardımcı işlemci olarak tasarlanmış. Ama özellikle sağlıkla ilgili bilgileri derleyip toparlaması için hayata geçirilecek uygulamalarla belki de yeni bir kapı açacak hayatımızda. Günde ne kadar oturmuşsunuz, kaç kalori yakmışınız, şu saatten sonra ne kadar hareket etmeniz lazım gibi müthiş bilgiler sunacak size
 • Yeni strateji kapsamında iPhone kendini çok fazla renklendirmiş. Bu renklendirme onun karizmasını zedeler mi bilmiyorum. Ama bir iPhone lansmanında ilk kez bir iPhone yetkilisi kapak tanıtımı yaptı. Bu bana biraz ters geldi. Ama insanların isteklerini benden daha iyi anladıkları muhakkak. Yine de kimse bana fuşa renkli 5c ya da altın kaplama 5s kullandıramaz.
 • Pil konusunda çok iddialı olduklarını söylüyorlar. 10 saat 3G konuşması, 8 saat 3G ile sörf, 10 saat video seyretme, 40 saat müzik ve 250 saat bekleme süresi gibi iddialı rakamlar zikrediliyor. Bun daha yüksek kapasiteli pillerle mi yoksa daha iyi işlemciyle mi hayata geçirdikleri konusu biraz muğlak.
 • Yeni cihazın sunduğu en önemli artılardan biri LTE bağlantısını etkin kullanması bence… Yeni iPhone ile 100 megabite kadar internet sörfü vaadediliyor. Bu bizim teknolojide yalnız ülkemiz için çok geçerli değilse de… Belli mi olur?
 • iPohne’un beni en çok kızdıran ama sizin en çok faydalanaçağınız tarafı içine konan ücretsiz yazılımlar. Yeni iOS ile birlikte iWorks denen, Microsoft Office’i ağlatacak ofis uygulamaları ÜCRETSİZ olarak geliyor. Ben iWorks’ü çok beğendiğim için cidden parasını verip almış biri olarak buna gerçekten sinirlendim. Ama bunlara para vermemiş olanlar; yeni sunum teknikleri için Keynote’u, sayı ve grafikler için Excell’den sıkılmış olanlar için Numbers’ı ve yazı yazmak için Pages’ı kullanınca ne demek istediğimi anlayacaklar. Hele bu uygulamaları iPad gibi bir cihazla kullanıyorsanız belki de bir daha hiç MS Office kullanmayacaksınız. Bu söylediğimi bir kenara not edin.
 • Açıkçası Apple’ın sunum tekniklerine biraz takıldım. Bir Steve Jobs daha gelmeyecek bu şirkete stresi sardı beni. iOS’in tanıtacak o kadar şeyi varken bakın ne güzel zil sesleri var sunumu, sunumun arkasından şarkıcı çıkarılması beni çok şaşırttı.

Özetle… Eğer diğer modelleri görecek kadar çok yaşarsa Apple yepyeni bir dünya yaratıyor. Apple bir cihaz olmaktan çok bir güvenli uygulama dünyası haline dönüşecek. Bambaşka bir programcı kitlesiyle bambaşka bir dünya yaratacak. Bankalar için ödeme sistemlerine biyometri getirecek, mobil iletişim şirketlerine 100 megabite varan data kullanımı sunacak, sağlık işi yapanlara özel bir işlemciyle yepyeni fırsatlar armağan edecek. Apple bir telefon değil, süpermarket yaratmış, bize onu satmaya çalışacak.

 

“11/09/2013 02:05:40 +0300 tarihli bu yazı TNB KEP’in sağladığı yasal delil niteliği taşıyan Kayıtlı Elektronik Posta sistemi ile korunma altına alınmıştır. Bu yazının yazarından izinsiz ve kanundaki şartları taşımayan şekillerde kullanılması halinde ilgili yasal süreç başlatılacaktır. “