Yeni PSP ya da NGP

Sonu bugün düzenlediği basın toplantısıyla en sonunda yeni el konsolunu tanıttı. İnsanların internette paylaştığı abidik dizaynların aksine gayet sade ve teknoloji dolu bir paket oyunseverleri bekliyor. Çıkış tarihi yılsonu olarak açıklanırken tanıtımdan bazı detaylar şöyle;

– NGP (Next Generation Portable)’nin 3G bağlantısı olacak. Tıpkı bir netbook gibi bu cihaz 5 inçlik ekranıyla internette dolaşabilecek, sizin PSN’inize girebilecek ve buradan PS3 oyunları oynanabilecek.

– Fiyatı yeni çıkacak olan el konsollarıyla rekabet edilebilir düzeyde olacak. Şimdiye kadar açıklanan en büyük rakibi Nintendo 3DS’in 250 dolardan sayışa sunulduğu düşünülürse bu civarda bir fiyat beklenebilir.

– Cihazın arkasında bir dokunmatik ekran olacak. Bu sayede oyunlarda ekstra kontrol kabiliyeti oyuncunun elinde olacak.

– Killzone, Uncharted, WipEout, LittleBigPlanet, Call of Duty ve Resistance gibi isimlerin konsolun piyasaya sürülmesiyle beraber yeni versiyonlarını çıkartması bekleniyor.

– Kısaca PS3’de yapılabilen her şeyi cebinize getirmeyi vadeden NGP’nin hangi operatörlerle nasıl bir data planıyla piyasya sürüleceği hakkında bir açıklama yapılmadı.