İnternete resmi emirle zarar verme dönemi

İnternetin ne kadar önemli bir gelişme olduğunu artık anlatmayı ya da tartışmayı hoş bulmuyoruz. Acaba internete girmeli mi sorusu bundan on beş sene öncesinde, örümcek beyinli insanların kafasında kaldı.

Ama önemli bir sorunumuz var: Bir şekilde birilerinin çıkarmarı, kamu çıkarlarıyla çelişiyor ve bu yüzden artık resmi kanallarla internete zarar veriliyor. Bunu bir kinaye olarak söylemiyoruz. Ankara Belediyesi iş makinası,  fiber optik kabloları kesti.

turk.internet.com‘un kamuoyuyla paylaştığı habere göre polis, fiber kabloları kesen iş makinesini şu tutanakla “yakalıyor”:

    6 ocak 2011 günü saat 13:15 sıralarında haber merkezinin Emel Önal ilköğretim okulu önünde müracaatçı bir şahsın olduğunu telsiz anonsu ile bildirmesi üzerine adrese gelindi.

    Bahse konu Emel Önal ilköğretim okulu 261 sokak içersinde, Telekom Hizmetleri A.Ş.’ye ait onlyn kablolarının Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yol Asfalt Şube Müdürlüğüne ait hidromek makinasının kepçesi kullanılarak 700 metre uzunluğunda kablonun koparılmak suretiyle zarar gördüğünü iddia eden …. A.Y. İle olay yerinde yapılan görgü ve tespitte Samsun 19 mayıs caddesi 259 sokak girişinden 261 sokak içersindeki 90 cm derinlikte gömülü portakal renkli 48 kor tabir edilen tahmini 700 metre uzunluğundaki onlyn fiber optik kablonun 6 ayrı noktadan, menhol araları 100 metre olmak üzere, kabloların koparılmış olduğu, hidromek makinası sürücüsü …M.C. Tarafından menhol tabir edilen kablo başları yerinden iş makinası ile verilen iş emrine göre, kabloları koparttığını beyan etmiş olduğuna dair iş bu tutanak tarafımızdan tanzimle altı birlikte imza altına alındı.

Olayla birlikte 400 kadar evin telefon ve interneti gitti ve 5 saat sonra anca gelebildi.

Bu arada bunun Ankara Belediyesi’ne özel bir uygulama olduğunu da düşünmeyin. İstanbul’da daha büyük bir günah işleniyor veçok büyük paralarla insanlara hakettikleri hızda interneti getirmesi için kendilerini kasan şirketlerden istedikleri paraları 10 kat artırıyor. Peki internete daha hızlı girmememizden kim kazanır? Belediyeler neden internet karşıtı hareketler yaparlar orası muamma… Ama bunların bir an önce durdurulması, yetkililerin “pardon bir yanlışlık olmuş” dedirtilmesi, özür dilemesi ve ABD başkanının seçimle gelir gelmez yaptığı gibi fiber yatırımı yapılması gerekiyor.

Bu arada 3G getirmek için GSM şirketlerine 500 kişilik istihdam zorunluluğu getiren, reklamlarda alt yazılardan geçen harflerin puntosunu değerlendiren, yeni tarifeleri 6 ay inceleyen, Türkçe harflerle mesaj atabilelim, Türk telefonları için yardım verelim diyen BTK, varlık sebebi ve sonucu fiber kablo katliamına neden dur demez? Orası daha da bir muamma. Konu belediyeler olunca herkes daha derin bir sessizliğe gömülüyor.