Yerli otomobili geç, yerli 3D yazıcıya bak

Yerli otomobili geç, yerli 3D yazıcıya bak

aydonat-atasever-1Gittigidiyor.com’un kurucularından ve eski ortaklarından melek yatırımcı Aydonat Atasever, yeni yatırımlarından Türkiye’nin ilk yerli 3D yazıcısı Zaxe’yi dünyaya açıyor. Atasever, “Zaxe’nin şu anda bir dünya markası olması için önünde hiçbir engel yok. Türkiye’de şu anda 16’nın üzerinde bayimiz var. Önümüzdeki yıldan itibaren de dünyaya açılıyoruz” dedi.

Teknolojiye olan merakı sayesinde sayısız girişime imza atan melek yatırımcı Aydonat Atasever, şimdi de Türkiye’nin ilk yerli ve seri üretime geçen 3D printer’ını geliştirmesiyle dikkat çekiyor. Zaxe markası ile piyasaya giren Atasever, önümüzdeki yıldan itibaren Avrupa’ya ve MENA bölgesine açacaklarını açıkladı.

Atasever, son dört yıldır Türkiye’de çok revaçta olan melek yatırımcılık konusu üzerinde çalışıyor: “Türkiye’de girişimcilik alanında gerçekten bir şeyler yapmak isteyen gençlere destek olunabilecek mekanizmalar kurmak için bu yola girdim. Şimdi dünyadaki en büyük melek yatırımcılık ağlarından biri ise San Francisco merkezli olan Keiretsu Forum ile devam ediyorum. Bugüne kadar da 750 milyon doların üzerinde yatırım yapan Keiretsu Forum, Türkiye’de 70’in üzerinde yatırımcı üye ile son 2.5 yılda 16 girişimcinin projesine 7 milyon doların üzerinde yatırım yaptı.”

Atasever, şimdi de tarım alanında yatırımla adını duyurmaya hazırlanıyor. “İçinde inovasyon olan ve her zaman ölçeklenebilir işler yapmak istiyorum” diyen Atasever, “Badem yetiştiriyoruz, fakat badem yetiştirirken bile tamamen rakamlar, ölçümler, testler, grafikler ve raporlar üzerinde çalışıyoruz. Kendi cep telefonumdan arazimin hava sıcaklığından, toprağın nemine, kullanılan minerallere kadar her şeyi görebiliyorum. Bunu geliştirdiğimiz Agrotics adındaki uygulamayla görebiliyoruz. Bu, tarımla ilgili bir devrim niteliği taşıyor. Gerekli verileri toplayan cihazımızı Türkiye’de 50-60 noktaya koyduk, izledik, başarılı olduğuna inandığımız noktada da şirketimizi geçtiğimiz ay San Francisco’ya taşıdık. Ürünümüzü direk olarak oradan piyasaya lanse edeceğiz” diye konuştu.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş