Yeşilay iletişimcileri cahil olmak zorunda mı?

Yeşilay, kafayı taktı mı takıyor. Bilgisayar ve oyun dünyasına kafayı takıp bazı sözde uzmanlardan sözde bilimsel yorumlar alarak sözde basın bültenleri yazıp sözde algı operasyonlarına girişti uzun zamandır. Mesela diyor ki çocuğunuzun oyun bağımlısı olduğunu nasıl anlarsınız? Gözleri kızarırsa… Tabi gözleri kızarmış her çocuğu bağımlı olarak nitelememiz lazım haklısınız.

Şimdi vuracak yer bulamamış gitmiş oyun ve espor konusunu gündeme getirmiş mümkün olan en cahil yöntemle:

Dijital oyunların spor olarak isimlendirilmesi zararlarının göz ardı edilmesine neden oluyor. Oysa bu oyunlar teknoloji bağımlılığını tetikliyor, kumar bağımlılığına giden yolu kolaylaştırıyor.

Üstüne de görsel olarak bilgisayar oynayan şişman bir çocuk resmi bulmuşlar. Oooh bugün de bilişim dünyasına vurduk yaşasın diye sevinçle yataklarına gitmişler.

Bilgisayar oynayan çocukların obezitesini dile getirseler bir derece anlayacağım. eSpor ile ilgilenen çocukları bu kategoriye sokmak için gerçekten çok ciddi kör olmak lazım. Bu çocukların diyetisyenleri, spor uzmanları var.

Neden? Çünkü bilgisayar oyunlarını eser miktarda oynayan herkes bilir ki bu oyunlarda performanslar birbirlerine oldukça yakın. Ve iyiyle kötüyü gerçekten birbirinden diğer spor dallarına oranla göreli çok küçük farklar belirliyor. O yüzden de refleksleri korumak ve o aradaki minik farklı korumak için yeme içmeden vücut dinçliğine kadar bayağı çalışmalar yapılıyor.

Ama Yeşilay bunu takar mı? Sallamış gitmiş. Ha sallasa de olacak? Oyun kervanı ve espor yürümeye devam edecek.

Sözde STK olan bu kuruluş sivil toplumun refahı için hizmet vermeli. Çünkü iletişimsel olarak baktığınızda yarın içki, sigara ve uyuşturucu zararlıdır dediklerinde çocuklar kendi kendilerine şu soruyu soracaklar: Bana içki ve sigaranın zararlı olduğunu söyleyenler espor konusunda bu kadar cahilce şeyler söyleyenlerle aynı kişiler mi? Neden inanayım onlara?

Sporun EEEsi olur. Hem de bal gibi olur.