2015 yılı iPhone için dünyanın sonu mu?

2012 yılı Maya takviminde işaretli olmadığı için dünyanın son günü olabileceği söylenmişti. Şimdi aynı şey Android ve iOS pazarı için söz konusu.

Informa Telecoms & Media araştırma şirketinden çıkan yeni bir araştırmanın sonucuna göre Apple, Android yazılımlı tabletlerin baskısı hissedilene kadar tablet pazarına hakim olacak. Şu anda A.B.D. tablet pazarının yüzde 75’ine hakim olan Apple’ın 2015’e kadar bu alandaki liderliğini koruyacağı öngörülüyor. Şirket, 2011’in ikinci çeyreğinde 9,25 milyon adet iPad sattığını açıklarken Android’in iPad ile girdiği savaşta eli henüz pek güçlü değil.

Ancak bu yazıyı iki farklı şekilde okuyabilirsiniz. Örneğin iOS programcısıysanız yaşasın 2015 yılına kadar rakiplerim nal toplayacak demek mümkün. Eğer Android yatırımcısıysanız 2015 yılında rakipleri bitiriyorum diye sevinebilirsiniz. Bardağın yarısı dolu yarısı boş sorunsalı yani…
iPad’in hakimiyetindeki pazarda Apple ile arasındaki farkı, sunduğu seçeneklerin bolluğu ve fiyat farkı ile kapatmayı planlayan Android yazılıma karşı iOS’in odak alanı ise Apple cihazları arasındaki evrensel standartları koruma çabası. Peki ya bir kullanıcı 7 inçlik bir tablet ya da daha büyük boyutlarda bir video izleme alanına sahip olmak isterse ne olacak? Apple, tabletlerinde teknik özellere odaklanmazsa yalnızca kendi yazılım ve uygulama ekosistemindeki standartları koruma çabası çerçevesinde sıkışıp kalacak gibi görünüyor.
Informa, yaptığı araştırmada Apple’ın 2015’te sattığı tablet sayısının 230 milyonu bulacağını ama şu anda yüzde 75 olan pazar payının da yüzde 38’e düşeceğini öngörüyor. Hayli hızlı ve agresif hedefler ile ilerleyen Android’in azminin iPad satışlarını ancak 2016’da geçebileceği söyleniyor.
Gartner’ın araştırmasına göre ise 2015’te iPad’in dominant hakimiyetinin hacim kaybedeceğini ancak iPad’in yüzde 45, Android’in ise yüzde 38 seviyesinde pazar payına sahip olacak. Ancak yine de bu alanda çok kesin öngörülerde bulunmak oldukça zor çünkü işin içinde çok fazla değişken bulunuyor. Eşsiz bir kullanıcı deneyimi sunmasından dolayı pazar lideri olması normal karşılanan Apple’ın 90 bini iPad’e özel olacak uygulamalarının sayısını da hızla artırmayı planladığı belirtildi.
Önümüzdeki kış öncesi iPad 3’ün geleceği söylentileri duyulduğu şu döneme bakılırsa, Android tabletlerin önümüzdeki 4 yıl içinde iPad’e yetişmesi zor gibi gözüküyor.