Türk Telekom “Mobile” oldu, Almanya ile köprü kurdu

Pazartesi günü gittiğimiz Almanya’da Türk Telekom ile Telefonica arasında kurulan köprünün inşasına tanık olduk. Sizlere biraz neler olup bittiğini anlatalım ve ardından yorumlarımıza geçelim…

Yeni Kurulan Türk Telekom Mobile’ın müşterileri, Almanya  ve Türkiye’de telefonla konuşabilmek için tek bir SIM karta sahip olacak. Türk Telekom Mobile kullanıcıları Almanya ve Türkiye’deki ev ve iş telefonları, Türk Telekom Mobile, O2 ve AVEA numaralarını dakikası 5 Euro sente arayabilecek. Bu numaralara gönderilecek SMS’lerin ücretleri yine 5 Euro sent olacak.

Türk Telekom Mobile müşterileri ayda 20 Euro’dan başlayan paket ücretleriyle Almanya ve Türkiye’deki ev ve iş telefonlarını, Türk Telekom Mobile numaralarını ve AVEA numaralarını sınırsız olarak arayabilecek.

Almanya’dan Türkiye’ye tatil ya da iş sebebiyle gelen Türk Telekom Mobile kullanıcıları gelen aramalar ve SMS’ler için hiçbir ücret vermeyecek.

Almanya’daki ve Türkiye’deki ev ve iş telefonlarını, Türkiye’deki ve Almanya’daki tüm GSM numaralarını ise dakikası 15 Euro sentten arayacak, TTNET WiFi üzerinden internete girebilecekler.

Bu arada yine Türk Telekom Mobile kullanıcıları SüperLig ve Birinci lig görüntülerini telefonlarına indirebilecek.

Bu noktaya kadar anlatılanlar işin kitabi tarafı. Şimdi biraz derinlemesine inceleme yapalım.

Türk Telekom için Avea ne ise Telefonica için O2 o. Toplantıda her iki şirketten de çok az bahsedildi. Türk Telekom’un mobil markası Avea dururken Türk Telekom Mobile diye yeni bir marka yaratması gerçekten dikkat çekici. Hele ki Avea’nın olağanüstü yönetim kurulu toplantısı henüz yapılamamışken, Türkiye’nin Türk Telekomu’nun adını mobil koyması kafaları karıştırdı. En iyi ihtimalle öküz altında buzağı arıyor olabiliriz. En kötü ihtimalle Superonline’ın Turkcell Superonline olması gibi Avea, Türk Telekom Mobile olur.

Anlaşmanın iş planı mükemmel. Almanya’da yaşayan Türk sayısı ve Türkiye’yi ziyaret eden Alman sayısı birbirine çok yakın. Biri 3, diğeri 4.5 milyon. Türk Telekom, Telefonica içinde bir marka yaratacak; Türk Telekom ve Avea hatlarına çağrı başlatma ve sonlandırma (orijinasyon, terminasyon) hizmeti verecek. Telefonica da bundan kesinlikle kazançlı çıkacak zira 17.4 milyon aboneleri var. Toplantıda rakamı vermediler ama sonradan bilgi notuna koymuşlar, bu müşteri kitlesinin sadece 400 bini Türk. Yani Türkiye ile yapılacak herhangi bir tarife paketinde 3 milyon kişilik pazardan alacağı daha çok pay var rakiplerine göre. Konum itibarıyla 3. şirket olması da agresif olmasını gerektirdiği için fiyat sorunu da yok.

Türk Telekom için de durum çok farklı değil. Türk Telekom zaten ses taşımayı iyi biliyor. Ülkenin sabit operatörü olarak çağrı başlatma ve bitirmede yurt dışında iyi bağlantıları var. Yurt dışından ses taşıma pazarında BTK raporlarına göre serbest telekom işletmecilerine pazar kaybetme riski de taşıyor. İşte o yüzden bizce son derecede doğru bir anlaşmaya imza atıyorlar. Zaten konuşma fırsatı yakaladığımız Türk Telekom yetkilileri anlaşmanın inanılmaz bir anlayış havası içinde çok hızlı ve etkin bir biçimde hayata geçirildiğini söyledi. Neredeyse kazan kazan ilişkisi deyiminin tanımı gibi…

Bu anlaymanın diğer ülkelere sıçrayıp sıçrayamayacağı konusu Almanya topraklarına ilk ayak bastığımızda kafamızda sorulması gereken soruların başında geliyordu. Ama rakamlara bakınca Avrupa’nın kalan tüm kısmında dahi bu kadar yoğun ve etkin bir Türk nüfusunu bulmak kolay değil. Telefonica’nın 200 milyona yakın abonesinin Güney Amerika sınırları içinde olduğu düşünülürse yapılacak bir sonraki anlaşma ancak Alex de Souza’nın anneannesi ve ilkokul arkadaşlarıyla konuşmasına yarayabilir. Şimdilik Almanya odağında kalmakta fayda var.

Her ne kadar Telefonica CEO’su Rene Schuster, kızını öven gelin babası gibi şirketlerinin entegre iletişim konusunda en önemli kurumlaran biri olduğunu söylese de, biraz milliyetçilik yapalım, bu konuda Türk Telekom ve Türk pazarından öğreneceği çok şey var. Bunu hatlarını telefonuna takıp kullanmış biri olarak söylüyorum. Bizim hizmet anlayışımız, kapsama alanımız ve katma değerli hizmetlerimiz onları döver. Türk Telekom’un Arge, oyun şirketi ve çağrı merkezi yatırımlarını saymıyorum bile…

Hatırlanacağı üzere Turkcell geçen sene Almanya’da Deutsche Telecom ile anlaşma imzaladı. Önümüzdeki haftalarda ilk sonuçlarını açıklayacaklar. Açıkladıkları sonuçlar üstünden, gidilmiş yoldan bu birlikteliği değerlendirmekte fayda var. Sanırım Türk Telekom da en az bizim kadar bu sonuçları bekliyordur.

Toplantıda şirketler rakam vermekten kaçındı ama Türklerin konuşma oranlarının yüksekliğisadece Türkiye’de ve Türk operatörlerinin katkısıyla değiliş meğer. Almanya’daki Türkler de en çok konuşan topluluğu oluşturuyorlarmış.

Bu arada data roaminginin megabaytı için bile çift haneli rakamlardan konuştuğumuz günümüzde bu alanda yapılan anlaşmalar son derece güzel.

Türk Telekom’un reklamı yine süper olmuş. Taşkın karakteri karakteriyle sahnede ama bu sefer simasını göremiyoruz. Telekom’u ve Yılmaz’ı bu konuda gerçekten kutlamak lazım.


Tarife tabloları

Almanya’da
Almanya ve Türkiye’de ev ve iş telefonları 5 Cent dk
Türk Telekom Mobile numaraları 5 Cent dk/SMS
 AVEA numaraları 5 Cent dk/SMS
Almanya içi ve Türkiye’deki diğer GSM numaraları 15 Cent dk/SMS
İnternet kullanımı 30 Cent/MB
 

Flat Paketler

 

100 Flat

 

300 Flat

Aylık Paket Fiyatlar 20 Euro 30 Euro
Almanya ve Türkiye’de ev ve iş telefonları sınırsız sınırsız
Türk Telekom Mobile numaraları sınırsız sınırsız
AVEA numaraları sınırsız sınırsız
Almanya’daki ve Türkiye’deki diğer GSM numaraları 100 dk dahil 300 dk dahil
Türkiye’de iken Almanya ve Türkiye yönüne yapılacak aramalar 100 dk dahil 100 dk dahil
 

 Türkiye’de

Gelen Aramalar/SMS ücretsiz
Türkiye’deki ve Almanya’daki ev ve iş telefonları 15 Cent dk
Türkiye’deki ve Almanya’daki tüm GSM numaraları 15 Cent dk/SMS
İnternet kullanımı 30 Cent/MB