Uçakta kablosunu en çok Apple kullanıyor

ABD’de uçuşlarda kablosuz internet giderek yaygınlaşırken uçaklarda en çok kullanılan cihazın iPhone ve iPad işletim sistemi olduğu belirtildi. Havacılıktaki en büyük wi-fi sağlayıcısı Gogo, iPhone’un uçuşlardaki mobil internet kullanımıyla ilgili yaptığı araştırmada internetin yüzde 65’inin Apple cihazları, yüzde 12’inin ise Android yazılımlı cihazlar ile yapıldığını vurguladı. iPod kullanıcıları da sayılırsa uçuşlardaki wi-fi kullanımı Apple cihazlarda yüzde 80’e kadar çıkıyor. Diğer mobil işletim sistemleri ise daha düşük oranlara sahip. BlackBerry kullanıcıları havadaki kablosuz internet kullanıcıları arasında yüzde 6’lık bir paya sahip olurken yüzde 2’lik bir oran da Microsoft’un Windows telefonları alt sıralarda bulunuyor.

Havacılıktaki sonuçlar şaşırtıcı çünkü ComScore’un raporuna göre hem  A.B.D.’de hem de dünyada akıllı cihaz pazarında Android yazılımlı cihazların pazar payı yüzde 38 olurken Apple’ın iOS yazılımlı akıllı cihazlar yüzde 27’lik bir paya sahip.

Gogo ile kablosuz internet erişimi sağlayan tüketiciler, uçuşlarda 1,5 saatlik kullanım için 4,95 dolar, 3 saatlik kullanım için 9,95, 3 saatten fazla kullanım için 12,95 dolar fark ödeyerek faydalanabiliyorlar.