250 milyona yazıldı, ilk gün 800 milyon sattı

GTA-V-bigGrand Theft Auto V, kısaca GTA… Aşk, kin, nefret, seks, sertlik, adam öldürme, takip, polise karyşı sertlik, otomobil hırsızlığı… Hepsi burada. Dünyada bilinçli velilerin çocuklarından sakındığı ama kendilerine uçarak aldıkları oyun. Bütün dünyanın yenisini dört gözle beklediği oyun. Türkiye’ye iki gün geç geldiği için ithalatçı firmanın özür dilediği sevgi objesi… İlk gün 800 milyon dolar ciro yaptı.

Böyle bir satış var mı bilmiyorum. Siz bir mal üreteceksiniz ve birinci gününde 800 milyon dolar kazanacaksınız. Akıllara zarar. Muhtemelen bütün patronların şapkasını uçurmuştur. Biz de oyun işine girelim diyen onlarca para babası vardır şimdi bu başlığı görünce… Bu işe girmek isteyenlere bir küçük not: Analistler bu oyunun maliyetinin yaklaşık 250 milyon dolar olduğunu öngörüyorlar.

Bu oyunun beşincisi. İlki bundan 16 sene önce çıktı. 24 saatte 14 milyon adet sattı.

60 dolara kapış kapış satılan bu oyun, çocuklara da satılmıyor bu arada… Rekor GTA’da. Bundan bir önceki rekor geçen sene çıkan asker ve zombi öldürdüğünüz Call of Duty’deydi. Bu oyun ilk gününde 500 milyon dolarlık satış yapmıştı.17. gününde ise 1 milyar dolara gelmişti.

Biz daha oyun diye horgörelim, oyun oynanmasını yasaklayalım…